PEEK, PEKK, fiber ve zirkonyum oksit'den üretilmiş post-kor materyallerinin bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of bonding strengths of POST-CORE materials made from PEKK, PEKK, fiber, and zirconium oxide
  1. Tez No: 773273
  2. Yazar: ŞERİFE KÖLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; farklı çap ve uzunluktaki PEKK, PEEK, Cam Fiber ve Zirkonyum Oksitten üretilmiş post-kor restorasyonlarının çiğneme simülatörü öncesi ve sonrası bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesidir. 256 sağlam maksiller santral dişe kanal tedavisi yapıldı. Test örnekleri materyal türlerine göre dört grup (Cam fiber post-kompozit kor, Zirkonyum Oksit post-kor, PEEK post-kor ve PEKK post-kor) olarak hazırlandı. Bu gruplar kendi aralarında çap ve uzunluklarına göre dört alt gruba ayrıldı. PEKK, PEEK ve Zirkonyum Oksit post-kor'lar ve Zirkonyum oksit kronlar CAD/CAM cihazında üretildi. Post-kor ve kronlar dual-cure rezin simanla yapıştırıldı. Tüm test örneklerinin yarısı kontrol grubu olarak distile suda bekletildi. Diğer yarısı çiğneme simülatörü ile 250000 siklus dinamik yüklemeye maruz bırakıldı. Bağlanma dayanımı testi için tüm örneklerin servikal, orta ve apikal bölgelerinden 1.5 mm kesitler alınarak, push-out testi gerçekleştirildi. İstatistiksel değerlendirme sonucunda dinamik yükleme sonrası tüm materyallerin bağlanma dayanım değerleri istatistiksel anlamlı farklılık gösterdi (p˂0,05). Dört farklı boy ve çapta tüm test materyallerinde dinamik yükleme öncesi ve sonrası en yüksek bağlanma dayanımı Zirkonyum Oksitten üretilmiş 10mm uzunluk 1.75mm çapındaki postlarda gözlendi (9,74 MPa-6,25 MPa). En zayıf bağlanma dayanımı ise; çiğneme simülatörü öncesi ve sonrası 7mm uzunluk 1.75mm PEEK çaptaki test örneklerinde görüldü (5,44 MPa-3,37 MPa). Genel olarak apikal kesitlerdeki bağlanma dayanım değerleri, orta ve servikal kesitlere göre daha düşük gözlemlenmiştir. Zirkonyum oksit postlar tüm boy ve çaplarda en iyi bağlanma dayanımı değerleri göstermiştir. Bunu fiber postlar, PEKK postlar ve PEEK postlar izlemiştir. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda kanala uygun hazırlanan ZrO2 post-korlar özellikle anterior bölgede fonksiyonel kuvvetler altında iyi bir performans göstermesi estetik gerekliliği karşılaması post-kor için ümit vadeden uygun bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This in vitro study aims to evaluate the bonding strengths of PEKK, PEEK, Glass Fiber, and Zirconium Oxide post-core restorations of different diameters and lengths before and after the chewing simulator. Endodontic treatment was performed on 256 and didn't damage central maxillary teeth. The test samples were prepared in four groups according to the types of materials (Glass fiber post-composite core, Zirconium Oxide post-core, PEEK post-core, and PEKK post-core). These groups were divided into four subgroups according to their diameter and length PEKK, PEEK, and Zirconium Oxide post-cores, and Zirconium oxide crowns were produced in CAD/CAM device. Post-core and crowns were cemented with dual-cure resin cement. Half of all test samples were kept in distilled water as the control group. The chewing simulator subjected the other half to 250000 cycles of dynamic loading. 1.5 mm sections were taken from all samples for the bond strength test, and a push-out test was performed. Light microscopy and SEM were used to examine failure types. The highest bonding strength before and after dynamic loading in all test materials of four lengths and diameters was observed in Zirconium oxide posts with a height of 10 mm and a diameter of 1.75 mm (9.74 MPa-6.25 MPa). The PEEK test specimens with a diameter of 1.75 mm and length of 7 mm showed the weakest bonding strength before and after the chewing simulator (5.44 MPa-3.37 MPa). Generally, the bonding strength values in apical sections were lower than in the middle and cervical sections. Zirconium oxide posts showed the best bonding strength values in all lengths and diameters. This was followed by fiber posts, PEKK posts, and PEEK posts. In line with the results we obtained from our study, ZrO2 post-cores prepared according to the canal appear as a promising option for post-core, as they perform well under functional forces, especially in the anterior region, and meet aesthetic requirements.