Neoadjuvan tedavi alan lokal ileri meme kanseri hastalarında tedavi yanıt oranlarının klinik ve patolojik faktörlerle ilişkisinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of treatment response rates and clinical and pathological factors in local advanced breast cancer patients requesting neoadjuvan treatment
  1. Tez No: 760026
  2. Yazar: RUMEYSA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN HACIBEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada neoadjuvan kemoterapi verilen lokal ileri evre meme kanserinde tedaviye yanıt oranlarının prognostik ve prediktif klinikopatolojik faktörlerle ilişkisinin retrospektif olarak gözden geçirilmesi; neoadjuvan kemoterapi sonrası patolojik tümör yanıtı ile diğer histopatolojik parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu faktörlerin objektif yanıt oranları üzerine etkilerinin gösterilmesi amaçlandı. YÖNTEM: Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğince Ocak 2014 -Mayıs 2022 tarihleri arasında takip edilen; meme ve aksilla biyopsisi yapılan, lokal ileri evre meme kanseri tanısı konulan, sonrasında cerrahi uygulanan 205 hasta değerlendirmeye alındı. Retrospektif olarak hastaların poliklinik takip dosyaları, laboratuvar sonuçları, radyolojik görüntülemeleri, patoloji raporları, uygulanan kemoterapi protokol dosyaları incelendi. Hastalarda yaş, menopoz durumu, klinik ve patolojik evre, tümör çapı, histolojik tip, hormon ve HER-2 reseptörleri, moleküler subtipler gibi parametreler incelendi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the relationship of treatment response rates and clinical and pathological factors in local advanced breast cancer patients requesting neoadjuvan treatment INTRODUCTION AND AIM: In this study, a retrospective review of the relationship between treatment response rates and prognostic and predictive clinicopathological factors in locally advanced breast cancer given neoadjuvant chemotherapy; It was aimed to examine the relationship between pathological tumor response and other histopathological parameters after neoadjuvant chemotherapy and to show the effects of these factors on objective response rates. METHODS: Followed by Sakarya University Training and Research Hospital Medical Oncology Clinic between January 2014 and May 2022; 205 patients who underwent breast and axilla biopsy, diagnosed with locally advanced breast cancer, and subsequently underwent surgery were evaluated. Outpatient follow-up files, laboratory results, radiological imaging, pathology reports, and chemotherapy protocol files of the patients were reviewed retrospectively. Parameters such as age, menopausal status, clinical and pathological stage, tumor diameter, histological type, hormone and HER-2 receptors, molecular subtypes were examined.