İlköğretim denetçilerinin soruşturma rollerinin rehberlik rollerini etkilemesi
- Tez No: 7733
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN BAŞAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu araştırmada ilköğretim denetçilerinin soruşturma rollerinin rehberlik rollerini nasıl etkilediği j denetçi ve öğretmenlerin görüşleri alınarak belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma iki alt problemden oluşmuştur. Bu alt problemler şöyle ifade edilmiştir. 1. İlköğretim denetçilerinin soruşturma rollerinin rehberlik rollerini etkilemesi konusunda ; a. İlköğretim denetçilerinin, b. İlkokul öğretmenlerinin görüşleri nelerdir. 2. İlköğretim denetçileri ve ilkokul öğretmenlerinin görüşleri ; a. Cinsiyetlerine, b. Kıdemlerine göre farklılaşmakta mıdır ? Araştırmanın evrenini Kars İli Merkez İlkokul öğretmenleri ile, Milli Eğitim Bakanlığı 'nın 1-12 Temmuz 1988 tarihinde İzmir'de açmış olduğu Teftiş Teknikleri Kursu 'na katılan ilköğretim denetçileri oluşturmaktadır. Örneklem random yöntemle belirlenen yüzelli öğretmen ve yetmiş ilköğretim denetçisinden oluşmuştur. Örneklemden elde edilen verilerden denetçilerin soruşturma sürecindeki rollerinin, rehberliklerine olumsuz etkileri konusundaki görüşlerinin yüzdesi, aritmetik ortalaması, standart sapması hesaplanmıştır. Denetçi ve öğretmenlerin görüşleri, cinsiyet ve kıdemleri açısından karşılaştırılırken“t”testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre ilköğretim denetçilerinin soruşturma rolleri, denetçilerin öğretmenlere yönelik olarak yapacakları rehberlik etkinliklerini olumsuz yönde orta derecede etkilemektedir. De netçi ve öğretmenlerin alt grupları da aynı yargıya katılmışlar ve bu olumsuzluğun derecesini orta olarak vur gulamişlardır.Bu sonuçlar ilköğretim denetçilerinin soruşturma rollerinin rehberlik rollerinden ayrılması ge rektiği şeklinde yorumlanmıştır. Sonuçta, ilköğretim denetçilerinin rehberlik ve soruşturma rollerinin ayrı denetçiler tarafından oynanması gerektiği, aynı kişilerin bu iki rolü oynaması halinde bu rollerin birbirlerini olumsuz yönde etkileme mesi için çalışmalar yapılması ve denetçi yetiştirmede bu durumun gözetilmesi gerektiği önerilmiştir. II
Özet (Çeviri)
SUİMARY This survey aimed at determining now investi gation functions of primary education inspectors influen ce their guiding roles by referring to opinions of such inspectors and teachers. The survey consists of two subor dinate, questions as follows: 1. In respect to influence of primary educa tion inspectors' investigation roleis in guiding roles; what are the opinions of; a. Primary education inspectors, and b. Primary school teachers? 2. Do such opinions of- primary education ins pectors and primary school teachers differ; a. by sex and/or b. by seniority? The survey covers Primary school teachers of Central District, Kars Province and the primary education inspectors attended the Inspection Techniques Course sponsored by the Ministry of National Education in Izmir from 1 to 12 July 1988. The course was attended by one hundred and fifty teachers and primary education inspec tors selected by sampling random method. By using the findings obtained through sampling the percentages arithmetic ^average and standard variation IIIof opinions of inspectors on negative «influence of their roles during investigation period on their guiding func tion. The test“t”has been employed when opinions of inspectors and teachers are determined from the view point of their sex and seniority. As per findings concluded through the survey, investigating roles of primary education inspectors inf luence their guidance function at a medium rate. Sub groups of inspectors and teachers have also shared such judgement and emphasized on such negativity as medium. Such conclusions have been interpreted as“the requirement exists for primary education inspectors ' investigating roles are to be seperated from their guiding roles. As the conclusion it has been advised that the guiding and investigating roles of primary education ins pectors were required to be played by seperate inspectors and in same persons play such both of such roles, it would be required to spend efforts in order to avoid any influences of such roles on each other and this ”matter should be observed in training of inspectors. IV