İlköğretim denetçilerinin rehberlik rolünü gerçekleştirme yaklaşımları
The Approaches that primary education inspectors use to realise their guidance role
- Tez No: 81664
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
BOLUM V ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın özeti, sonucu ve öneriler yer almaktadır. Özet Eğitim denetiminin amacı; önceden kararlaştırılmış eğitim ve öğretim amaçlarının gerçekleşme derecesini saptamak, eğitim örgütleri olan okullarda, eğitim ve öğretimin amaçlarına en uygun değer ve işlemleri bulmak, eğitim sürecini geliştirmek (Bursalıoğlu 1979 : 172; Altıntaş 1992 : 403; Aydın 1986 : 1) ve bu alandaki tüm görevlilere yardım ve rehberlikte bulunmaktır (Taymaz 1982 : 3; Aydın 1991:33). Türkiye'de ilköğretim okullarını denetlemek üzere ilköğretim denetçileri görevlendirilmişlerdir. İlköğretim denetçisi, öğretmenlerin sadece mesleki gelişimleri ile değil, duygu ve insan ilişkileri yönünden gelişmeleri ile de ilgilidir. Bu nedenle, mesleki yardım etkinliklerinde bir konunun öğretimi kadar öğretmenin kişilik gelişimini de göz önünde bulundurur. Bunun için, öğretmenler arasındaki bireysel ayrılıklara karşı duyarlıdır ve mesleki yardımda bireysel ayrılıkları pekiştirici etkinliklere ağırlık verir. Öğretmenin genel ve özel yeteneklerini, ilgi ve tutumlarını, eğitim özgeçmişlerini, değer ve alışkanlıklarını yakından tanımaya çalışır. Bir ilköğretim denetçisinin, rehberlik etkinlikleri için, öğretmene karşı saygı ve kabul ile karakterize edilen hümanistik bir tutumla yaklaşması gerekli ve yeterlidir (Kuzgun 1988 : 176). Hümanistik tutum içersinde koşulsuz saygı, empatik anlayış ve dürüstlük-açıklık yer almaktadır. Bu tutumlarla, elverişli ortam sağlanarak birey 6364 kendisini gerçekleştirme kapasitesini kullanmaya başlamaktadır (Geçtan 1988 :.261). Rehberliğin amacı da bireyin kendisini gerçekleştirmesine yardım etmektir (Kuzgun 1988 : 5; Kepçeoğlu 1989 : 11). İlköğretim denetçisi, yaptığı rehberlik sırasında öğretmenlerle koşulsuz saygı, açıklık-dürüstlük ve empatik anlayış ilkelerine uygun davranışlar sergileyerek rehberliğin amacı olan kendini gerçekleştirme için öğretmenlere gerekli ortamı hazırlayabilecektir. Bu çalışmada, ilköğretim öğretmenlerinin algılarına göre ilköğretim denetçilerinin rehberlik rolünü gerçekleştirme yaklaşımlarını tespit etmek amaç olarak alınmıştır. Araştırmada; ilköğretim okulu öğretmenlerinin algılarına göre, ilköğretim denetçilerinin, rehberlik rolünü oynarken koşulsuz saygı, açıklık-dürüstlük ve empatik anlayış ilkelerine ne derecede uydukları ve öğretmenlerin algılarının branşa, cinsiyete ve kıdeme göre farklılaşıp farklılaşmadığı sorularına yanıt aranmıştır. Bu araştırma, ilköğretim denetçilerinin rehberlik rolü ile ilgili davranışları, Türkçe literatürde olduğundan açık şekilde tanımlanarak, denetçinin rehberlik rolüne açıklık getirdiği ve yasal metinlerde bu doğrultuda yapılacak değişikliklerle denetçinin rehberlik rolünü daha etkin oynaması sağlanabileceği için önemlidir. Araştırmanın evrenini Konya İli Büyükşehir Belediyesi sınırlan içerisinde 1996- 1997 öğretim yılında 19 ilköğretim okulundaki 812 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklemi ise, Konya Büyükşehir Belediyesi sınırlan içerisinde yer alan Karatay ilçesinden 2, Meram ve Selçuklu ilçelerinden üçer okulda görev yapan 315 öğretmen oluşturmaktadır (%38.8). Gönderilen anketlerin 256 tanesi geri dönmüştür (%81.2). Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen anketle toplanmıştır. Anketin içerik ve kapsam geçerliği uzman kanısıyla, yapı geçerliği ise faktör analizi ile65 sınanmıştır. Anketin güvenirliği ise Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı ile saptanmış olup, koşulsuz saygı için.83, açıklık-dürüstlük için.58 ve empatik anlayış için.64 olarak bulunmuştur. Toplanan verilerin analizinde betimsel istatistik olarak ortalama ve standart sapma, anlam çıkarıcı istatistik olarak t testi ve varyans analizi uygulanmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı üç faktör altında toplanmıştır. Bunlar, ilköğretim öğretmenlerinin algılarına göre ilköğretim denetçilerinin; koşulsuz saygı ilkesine uyma dereceleri, açıklık-dürüstlük ilkesine uyma dereceleri, empatik anlayış ilkesine uyma dereceleridir. Araştırmada, ilköğretim öğretmenlerinin algılarının branş, cinsiyet ve kıdeme göre farklılık gösterip göstermediğine yönelik bulguların elde edilmesine yönelik bir çalışma yapılmıştır. Araştırmanın temel bulguları şunlardır: İlköğretim öğretmenlerinin algılarına göre, ilköğretim denetçileri, rehberlik rolünü oynarken koşulsuz saygı, açıklık-dürüstlük ve empatik anlayış ilkelerine“biraz”düzeyinde uymaktadırlar (X=3.08). Rehberlik rolünü oynarken koşulsuz saygı (X=2.91), açıklık-dürüstlük (X=3.36) ve empatik anlayış (X=2.93) ilkelerine“biraz”düzeyinde uymaktadırlar. İlköğretim öğretmenlerinin ilköğretim denetçilerinin rehberlik rollerine ilişkin algıları branş, cinsiyet ve kıdeme göre farklılık göstermemektedir (p>.05).
Özet (Çeviri)
78 ABSTRACT In Turkey, the elementary school inspectors are given the task of inspecting the elementary schools. The Main purposes of these inspections are to assess the degree of achieving the previously established goals, to find out the most appropriate processes to achieve these goals in school people who are being affected by the inspections. In their interactions with teachers, the elementary school inspectors are expected to use the humanistic style, which is characterised by openness, honesty, and empathic understanding. Based on the perceptions of teachers, this study attempted to determine the degree of inspectors' success in guiding the teachers according to the principles of the humanistic approach and to see if there were any differences in teachers perceptions in terms of their sex, area and experience. This study toot places in Konya and used a questionnaire, which was developed by the researcher, to collect the research data. According to the results, the inspectors“rarely”apply the principles of the humanistic style in their guidance duties. Additionally, there were not any significant differences in teachers' perceptions in terms of their sex, area and experience.