Türkiye'de akademik hareketlilik üzerine ampirik bir çalışma
An empirical study on academical mobility in Turkey
- Tez No: 773322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜRSAN ŞENALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Politik Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de görev yapmakta olan akademisyenlerin kısa orta ve uzun dönemde iş memnuniyetlerine, dolayısıyla kurumdan ayrılma niyetlerine etki eden faktörlerin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki üniversitelerde görev yapmakta olan 24.181 akademisyene Ocak 2019-Mart 2019 ayları arasındaki üç aylık bir dönem içerisinde elektronik posta yoluyla anket gönderilmiştir. Çalışmanın evreni tüm Türkiye'de görev yapmakta olan akademisyenler olup, bütün bölgelerde seçili üniversite kurumlarına anket çalışması gönderilmiş, çalışmaya 748 kişi katılmıştır. Bu tez çalışmasının ampirik sonuçlarına göre kısa, orta ve uzun dönemde örneklemde bulunan 748 akademisyenin kurumlarından ayrılma niyetleri cinsiyet, çocuk sahibi olmak, medeni durum, bir önceki işin ikamet yeri, üniversite türü, unvan, gelir, iş memnuniyeti, kurumsal bağlılık ve stresten etkilenmektedir. Bu tezde uygulanan Akademik Hareketlilik Çalışması isimli anket vasıtasıyla Türkiye'de çeşitli bölgelerdeki üniversite kurumlarında görev yapmakta olan 748 akademisyenin kurumlarından ayrılma niyetleriyle ilgili bir anlayış ortaya konulması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the factors that affect the job satisfaction of academicians working in Turkey and thus their intention to leave their institution in the short, medium and long term. For this purpose, a questionnaire was sent to 24.181 academicians working at universities in various regions of Turkey via e-mail within a three-month period between January 2019 and March 2019. The population of the study consisted of academicians working in Turkey, and a questionnaire was sent to selected university institutions in all regions which resulted in a working sample of 748 people. The results of the empirical study indicate that for the Turkish academicians in the sample, the intention to leave the institution in the short, medium and long term is affected by gender, the number of children, marital status, work residence, university type, title, income, work satisfaction, organizational commitment and stress. The Academic Mobility Study survey conducted in this thesis thus provides insights into the reasons behind the intention to leave the institution for the sample of 748 academics who participated in the study.