Batı Trakya'da engelli çocuğa sahip azınlık ailelerinin yaşam kalitesinin incelenmesi
Investigation of life quality of minority families with disabled children in Western Thrace
  1. Tez No: 461202
  2. Yazar: SEHER AHMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, Batı Trakya'da yaşayan ve engelli çocuğa sahip azınlık ailelerinin yaşam kalitelerini inceleyerek onların yaşam kalitelerinde farklılık yaratan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Gümülcine ve İskeçe İl merkezlerinde bulunan engelli çocukların devam ettiği özel eğitim merkezlerinde 2014-2015 eğitim öğretim yılında eğitime devam eden ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 36 anne-baba çifti olmak üzere toplam 72 ebeveyn katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”ile ailelerin yaşam kalitesini belirlemek amacıyla“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-Bref)”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde; Pearson Korelâsyon Analizi Testi t testi, tek yönlü varyans analizi; ortalama puanlar arasındaki farkı belirlemek için LSD testi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında; ailelerin içinde bulunduğu ekonomik durumun yükselmesinin yaşam kalitelerini arttırdığı ancak, anne babaların daha ileri yaşlarda olmasının, eğitim seviyesinin düşük olmasının ailenin yaşam kalitesini azalttığı söylenebilir. Bununla birlikte engelli çocuğun yaşı büyüdükçe, çocuğun engel derecesi arttıkça, engelli çocuğun engeliyle ilgili tanı konulma süresi arttıkça ve engelli çocuk örgün eğitim sistemindeki okullara gitmiyorsa aile yaşam kalitesinin düştüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine factors making differences in Life Quality of minority families living in Western Thrace and having disabled children by examining their life quality. To research in Komotini and Xanthi provincial centers found in children with disability currently continuing their 2014-2015 academic year education and 36 parents accepting to attend the study eagerly, in total 72 parents are counted in. In statistic analyzing of working data, LSD test has been done for determining differences among avarege scores, in addition to Pearson Corellation Analysing Test, one- way variance. In the light of results obtained from the study, it can be said that families raising economic status enhance their lfe quality, but parents older ages, their law education levels decrease the life quality of families. However, we can say that families's life of quality decrease as disabled child's age olders, as the child's disability degree increases, as diagnostic time about the child's disability icreases and if the disabled child doesn't attend formal education system schools.