Mobilite engeli olan bireylerde fiziksel aktivite bariyerleri anketinin Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of barriers to physical activity questionnaire for people with mobility impairments to Turkish, validity and reliability study
- Tez No: 773464
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Engelli bireyler, sosyal-ekolojik seviyelerde karşılaştıkları bariyerler nedeniyle diğer bireylere göre daha az aktiftir. Literatürde fiziksel aktivite, aktiviteyi zorlaştıran nedenler ve bariyerler ile ilgili çalışmalar mevcuttur fakat engelli bireylerin fiziksel aktivitesini belirlemek için kullanılan anketler sınırlı olduğundan uygulanması zordur. Mobilite Engeli Olan Bireylerde Fiziksel Aktivite Bariyerleri Anketi (FABA), sosyal-ekolojik model kullanılarak uyarlanmış olduğundan kapsayıcıdır. Çalışmanın amacı FABA'nın Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenilirliğinin belirlenmesidir. Çalışmaya 3 aydan uzun süredir fiziksel aktivite katılımlarında çeşitli bariyerlerle karşılaşan, 18 yaşından büyük 168 birey dâhil edildi. Güvenirliğin belirlenmesi için, FABA'ya iç tutarlılık ve test-tekrar test analizleri yapıldı. İç tutarlılığın belirlenmesi Cronbach Alfa ile yapılırken, test-tekrar test analizi için Sınıf İçi Korelasyon Katsayısı kullanıldı. FABA'nın geçerliğine birleşim geçerliği yöntemiyle bakıldı. FABA'nın Fiziksel Aktivite Engelleri Ölçeği (FAEÖ), Kısa Form-36 (KF-36) Yaşam Kalitesi Anketi ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Form (UFAA-KF) ile arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi yapılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Disabled individuals are less active than other individuals due to the barriers they encounter at social-ecological levels. In the literature, there are many studies on physical activities, reasons that make the activity difficult, and barriers. Since the questionnaires used to determine the physical activity of people with disabilities are limited, it is difficult to implement. BPAQ-MI is considered to be inclusive as it was adapted using the social-ecological model. The purpose of the study is to adapt BPAQ-MI to Turkish and to determine its validity and reliability. A total of 168 individuals older than 18 years of age who had faced various barriers to their participation in physical activity for more than 3 months were included in the study. Internal consistency and test-retest analyzes were performed to determine the reliability of BPAQ-MI. Cronbach's Alpha value is used to evaluate internal consistency and Intraclass Correlation Coefficient is used to evaluate the test-retest analyzes. The validity of BPAQ-MI was checked using the convergent validity method. For convergent validity, the relationship between BPAQ-MI's Physical Activity Barriers Scale (FAES), Short Form-36 (SF-36) Quality of Life Questionnaire and International physical activity questionnaire short form (IPAQ-SF) was evaluated using Pearson Correlation Analysis.