Miyofasiyal ağrı sendromunda enstrüman yardımlı yumuşak doku mobilizasyonu ve ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of instrument-assisted soft tissue mobilization and extracorporeal shock wave therapy in myofascial pain syndrome
- Tez No: 773478
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı miyofasiyal ağrı sendromunda (MAS) kullanılan enstrüman yardımlı yumuşak doku mobilizasyonun (EYYDM) ve ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin (ESWT) etkilerini karşılaştırmak ve konservatif tedaviye (KT) üstünlüklerinin olup olmadığını belirlemekti. Çalışmaya MAS tanısı alan 42 kadın hasta dâhil edildi. Hastalar randomize olarak 14'er kişiden oluşan 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba KT (Hot Pack, TENS, Ultrason) uygulandı. İkinci gruba KT+EYYDM, üçüncü gruba KT+ESWT uygulandı. Tüm gruplar 3 hafta tedavi aldılar (KT: haftada 5 seans, toplam 15 seans, ESWT ve EYDM: haftada 2 seans, toplam 6 seans). Tüm hastalara ev programı olarak boyun germe egzersizleri verildi. Tedavi öncesi ve sonrası hastaların ağrı şiddeti vizüel analog skala (VAS) ile belirlendi. Basınç ağrı eşiği algometre ile ölçüldü. Servikal eklem hareket açıklığı (EHA) CROM cihazı ile ölçüldü. Ağrı, servikal hareketlilik, yaşam kalitesi, uyku parametreleri Neck Outcome Score Anketi (NOOS) ile değerlendirildi. Depresyon ve anksiyete parametreleri ise Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of instrument-assisted soft tissue mobilization (IASTM) and extracorporeal shock wave therapy (ESWT) used in myofascial pain syndrome (MPS) and to determine whether they are superior to conservative treatment (CT). 42 female patients diagnosed with MPS were included in the study. The patients were randomly divided into three groups of 14 people each. CT (Hot Pack, TENS, Ultrasound) was applied to the first group. CT+IASTM was applied to the second group and CT+ESWT was applied to the third group. All groups received treatment for 3 weeks (CT: 5 sessions per week, 15 sessions in total, ESWT and IASTM: 2 sessions per week, 6 sessions in total). Neck stretching exercises were given to all patients as a home program. Before and after the treatment, the pain intensity of the patients was determined by visual analog scale (VAS). Pressure pain threshold was measured with an algometer. Cervical joint range of motion (ROM) was measured with a CROM device. Pain, cervical mobility, quality of life, and sleep parameters were evaluated with the Neck Outcome Score Questionnaire (NOOS). Depression and anxiety parameters were evaluated with the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS).