Teobromin ve florun biomimetik dentin remineralizasyonu ve kompozit rezin restorasyonların bağlanma dayanımları üzerine etkilerinin in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the effects of theobromine and fluor on the bond strength of biomimetic dentin remineralization and composite resin restoration
  1. Tez No: 773510
  2. Yazar: SULTAN BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZTAŞ KIRMIZI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
In vitro koşullarda yapılan bu tez çalışmasında, yapay olarak oluşturulmuş çürükten etkilenmiş dentin dokusunun biyomimetik dentin remineralizasyonunda flor ve teobromin kullanımının etch-rinse adeziv sistemle birlikte uygulanan kompozit rezin restorasyonlarının mikro-makaslama bağlanma dayanımı ve remineralizasyon üzerine etkilerinin SEM-EDX analizi ile değerlendirilmesi amaçlandı. Mikro-makaslama testi için 35 adet, SEM-EDX analizi için ise 10 adet çekilmiş daimi üçüncü azı dişi kullanıldı. Hazırlık aşamalarının ardından elde edilen 1 mm kalınlığındaki dentin diskleri rastgele olarak 5 gruba ayrıldı (5 grup, n=9). Bir grupta bulunan 9 adet örneğe herhangi bir işlem uygulanmadan sağlam dentin grubu olarak ayrıldı. Geriye kalan 36 örnek ise yapay çürük solüsyonunda demineralize edildi, 9 adet örnek distile su içerisinde demineralize dentin grubu olarak saklandı (n=9). BRM NaF ve BRM Teobromin gruplarında ise ilgili remineralizasyon solüsyonları ön işlem olarak uygulandı. Her grupta bulunan 9 adet örnekten 7 adet dentin diski mikro-makaslama testi, 2 tanesi ise SEM-EDX analizinde kullanıldı. Örneklerin bağlanma dayanımı testi için her grupta hazırlanan 7 dentin diskine üçer adet kompozit rezin blok uygulanarak her grupta toplam 21 adet silindirik kompozit rezin elde edildi ve çalışmanın tüm remineralizasyon grubu örneklerine (BRM NaF, BRM Teobromin, BRM Kontrol) 8 hafta boyunca biyomimetik remineralizasyon protokolü uygulandı. Çalışmanın bağlanma dayanımı sonuçları değerlendirildiğinde, BRM Teobromin grubu değerlerinin, BRM NaF ve BRM Kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek olduğu (p0,05). SEM görüntülemesinde ise, remineralizasyon gruplarının oklüzal dentin yüzeylerinin benzer şekilde homojen bir yapı sergilediği görüldü. Cross-sectional görüntülerde farklı olarak biyomimetik remineralizasyon prosedüründe teobromin uygulamasıyla peritübüler ve intertübüler dentinin boşluk olmadan, küresel tortuya benzer şekilde kaplandığı izlendi. EDX analizi sonuçlarında ise tüm remineralizasyon gruplarında Ca ve P değerlerinde artış olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis study conducted in vitro, it was aimed to evaluate the effects of the use of fluorine and theobromine in the biomimetic dentin remineralization of artificially formed caries-affected dentin tissue on the micro-shear bond strength and remineralization of composite resin restorations applied with the etch-rinse adhesive system by SEM-EDX analysis. 35 extracted permanent third molars were used for micro-shear test and 10 extracted permanent molars were used for SEM-EDX analysis. The 1 mm thick dentin discs obtained after the preparation stages were randomly divided into 5 groups (5 groups, n=9). 9 samples in one group were separated as sound dentin group without any procedure. The remaining 36 samples were demineralized in artificial caries solution, 9 samples were stored in distilled water as demineralized dentin group (n=9). In the BRM NaF and BRM Theobromine groups, the relevant remineralization solutions were applied as a pretreatment. Of the 9 specimens in each group, 7 dentin discs were used for micro-shear test and 2 for SEM-EDX analysis. For the bond strength test of the samples, three composite resin blocks were applied to 7 dentin discs prepared in each group, and a total of 21 cylindrical composite resins were obtained in each group, and a biomimetic remineralization protocol was applied to all remineralization group samples (BRM NaF, BRM Theobromine, BRM Control) for 8 weeks. The bond strength results of the study showed that, the BRM Theobromine group values were significantly higher than the BRM NaF and BRM Control groups (p0,05). In SEM imaging, it was observed that the occlusal dentin surfaces of the remineralization groups exhibited a similar homogeneous structure. In cross-sectional images, it was observed that, in the BRM Theobromine group, peritubular and intertubular dentin were covered similarly to spherical deposits, without gaps. EDX analysis results showed an increase in Ca and P values in all remineralization groups.