İlkokul yöneticilerinin yönetim becerilerinin incelenmesi
Examination of management skills of primary school administrators
- Tez No: 773600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DAĞLI ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul yöneticilerinin yönetim becerilerinin incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıları belirlemek için amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik ve kolay ulaşılabilir durum örneklemesi tekniklerine başvurulmuştur. Araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Araştırma verileri, 17 okul müdürüyle yüz yüze görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Toplanan veriler, içerik analiz tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; araştırmaya katılan okul yöneticileri genellikle, okul müdürlerinin sahip olması gereken özelliklere ilişkin görüşlerinde lider olma, adil olma, birikim sahibi olma, kriz yöneticisi, çözüm odaklı olma, liyakatli olma, iyi iletişim kurma, donanımlı olma, çağdaş, planlı olma, yenilikçi, disiplinli olma özelliklerine vurgu yapmışlardır. Araştırmada okul yöneticilerinin okulda düzenlenen faaliyetlerin planlanmasında katılımcı bir yönetim anlayışına sahip oldukları, görev dağılımı ve iş yükü gibi durumlarda adil davrandıkları, öğretmenler ve diğer personel ile etkili iletişim kurdukları, etkili bir şekilde çatışma çözme yöntemlerini kullandıkları, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyici davrandıkları, öğretmenlerin motivasyonlarını yükseltmeye çalıştıkları, okulda kaynak yaratmak için bir takım çalışmalar yaptıkları ve öğrenci başarısızlığı ile ilgili önlemler aldıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the management skills of primary school administrators. Qualitative research method was used in the research. In order to determine the participants, maximum diversity and easily accessible case sampling techniques, which are among the purposive sampling methods, were used. A semi-structured interview form was created by the researcher. Research data were obtained through face-to-face interviews with 17 school principals. The collected data were analyzed using the content analysis technique. When the findings obtained as a result of the research are evaluated; School administrators participating in the research generally stated that they emphasized such features fair, knowledgeable, crisis manager, solution-oriented, competent, good communication, equipped, modern, planned, innovative and disciplined. In the research, it has been revealed that school administrators have a participatory management approach in the planning of the activities organized at the school, they behave fairly in situations such as task distribution and workload, they communicate effectively with teachers and other staff, they use conflict resolution methods effectively, they act supportive of teachers' professional development, they increase the motivation of teachers, do some work to create resources at school and take precautions about student failure.