Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran erişkin kişilerde tip 2 diabetes mellitus risk düzeyinin belirlenmesi
Determination of type 2 diabetes mellitus risk level in adults who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics
- Tez No: 773665
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran 18-90 yaş arası kişilerde diyabet riskini saptamak, yüksek risk içerenleri ileri tetkik ve tedavi konusunda değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 18-90 yaş arası 302 kişi dahil edildi. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu ile Tip 2 Diyabetes Mellitus risk düzeyini değerlendiren Finlandiya Diyabet Risk Skoru (FINDRISK) anket sorularını içeren anket formu yüzyüze görüşme esnasında uygulandı. Katılımcıların boy, kilo, bel çevresi gibi antropometrik ölçümleri araştırmacılar tarafından ölçülerek kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılanların %60,3'ü (n=182) kadın, %39,7'si (n=120) erkektir. Katılımcıların %64,2'si (n=194) 45 yaşından küçük, %21,2'si (n=64) 45-54 yaş arasında, %8,9'u (n=27) 55-64 yaş arasında, %5,6'sı (n=17) ise 64 yaşından büyüktür. Katılımcıların %37,1'inde (n=112) beden kitle indeksi 25'in altında , %39,4'ünde (n=119) beden kitle indeksi 25-30 arası, %23,5'inde (n=71) beden kitle indeksi ise 30 üzerindedir. Kadın katılımcıların %31,4'ünde (n=58) bel çevresi 80 cm altında , %30,3'ünde (n=56) bel çevresi 80-88 cm arasında, %38,4'ünün (n=71) bel çevresi ise 88 cm üzerindedir. Erkek katılımcıların %30,8'inin (n=36) bel çevresi 94 cm altında , %31,6'sının (n=37) bel çevresi 94-102 cm arasında, %37,6'sının (n=44) bel çevresi ise 102 cm'den büyüktür. FINDRISK skor sonuçlarına göre katılımcıların %34,8'i (n=105) düşük risk, %31,8'i (n=96) hafif risk, %15,9'u (n=48) orta risk, %14,9'u (n=45) yüksek risk, %2,6'sı (n=8) çok yüksek risk içermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the diabetes risk level of people aged between 18-90 years who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine outpatient clinics, and to evaluate those with high risk for further examination and treatment. Materials and Methods: 302 people aged 18-90 years were included in the study. A questionnaire containing the Finnish Diabetes Risk Score (FINDRISK) scale questions, which evaluates the sociodemographic data and the risk level of Type 2 Diabetes Mellitus, prepared by the researchers, was applied during the face- to-face interview. Anthropometric measurements of the participants such as height, weight and waist circumference were measured and recorded by the researchers. Results: 60.3% (n=182) of the participants were female and 39.7% (n=120) were male. 64.2% (n=194) of the participants were younger than 45 years old, 21.2% (n=64) were between 45-54 years old, 8.9% (n=27) were between 55-64 years old, 5.6% (n=17) were older than 64 years. Body mass index was below 25 in 37.1% (n=112) of the participants, between 25-30 in 39.4% (n=119) and 23.5% (n=71) body mass index is above 30. Waist circumference was below 80 cm in 31.4% (n=58) of female participants, waist circumference was between 80-88 cm in 30.3% (n=56) and waist circumference was between 38.4% (n=71) Its circumference is over 88 cm. Waist circumference of 30.8% (n=36) of male participants was below 94 cm, waist circumference of 31.6% (n=37) was between 94-102 cm, waist circumference of 37.6% (n=44) Its circumference is greater than 102 cm. According to the FINDRISK score results, 34.8% (n=105) of the participants were low risk, 31.8% (n=96) mild risk, 15.9% (n=48) medium risk, 14%, 9 (n=45) have high risk, 2.6% (n=8) have very high risk.