Sleeve gastrektomi sonrası kalan mide hacminin vücut kitle indeksi ve metabolik yanıta etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of silk volume after sleeve gastrectomy on BODY MASS index and metabolic response
- Tez No: 773689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ ATA GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) obeziteyi; aşırı kilo veya şişmanlık, sağlığı bozabilecek aşırı yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. Morbid obezite, günümüzde pandemik bir sorun o bir sağlık sorunudur. Sleeve gastrektomi obeziteye karşı cerrahi tedavi olarak en çok kullanılan mide küçültme prosedürdür. Sleeve gastrektomi sonrasında hastalarda kilo verme görülmektedir. Bu cerrahi sonrasında ilk 6 ayda hızlı kilo verimi izlenirken, asıl hedeflenen metabolik etkilerin görülmesi ve ideal kiloya ulaşma zamanı ameliyat sonrası 6-12. aylar arasıdır. 12. aydan sonrada kilo verimi durur ve idame kilo dönemi başlar. Kilo vermenin miktarının kalan(rezidü) mide hacmiyle korele olduğu görülmüştür. Sleeve gastrektomi operasyonunda beslenme problemleri oluşturmadan maksimum mide küçültme amaçlanmaktadır. Sleeve gastrektomi sonrasında hastalarda kalan mide hacmine göre vücut kitle indeksinde (VKİ) azalmanın korele olduğu görülmektedir. Operasyon sonrasında kalan mide hacminin hesaplamasında Bilgisayarlı Tomografi (BT) ile hesaplamaların güvenilir ve korele olduğu görülmüş. Hastalara operasyondan sonra şikayetlerine yönelik çekilen eski bilgisayarlı tomografi görüntülerinden 3 boyutlu görüntüler oluşturulup hacim hesaplaması yapılması planlandı. Çalışmamızda sleeve gastrektomi yapılan hastalarda operasyondan 6-12 ay sonrasında kalan mide hacmine göre HbA1c de azalma, kolesterol seviyelerinde azalma ve vücut kitle indeksinde azalma miktarı incelemektir. Çalışmanın sonucunda, ameliyat esnasında kullanılan stapler sayısının rezidü mide hacmiyle ilişkisiz olduğu görüldü. Rezidü mide hacminin daha az olan hastalarda, VKİ'nin daha düşük, %EWL'nin daha yüksek olduğu görüldü. HbA1c'deki yüzde değişimin mide rezidü hacmiyle ters orantılı azaldığı gösterildi. Lipid profili ve albümin, total protein değerlerinin değişiminde rezidü mide hacmi etkili olmadığı görüldü
Özet (Çeviri)
World Health Organization (WHO) obesity; Being overweight or obese is defined as p fat accumulation that can impair health. Morbid obesity is seen as a pandemic problem today, and it is a serious health problem that concerns both developed and developing countries. Sleeve gastrectomy is the most commonly used gastric reduction procedure as a surgical treatment against obesity. Weight loss is observed in patients after sleeve gastrectomy. After this surgery, rapid weight loss is observed in the first 6 months, while the actual targeted metabolic effects are seen and the time to reach the ideal weight is 6-12 months after the surgery. Between months. After the 12th month, the weight loss stops and the maintenance weight period begins. The amount of weight loss was found to correlate with the remaining stomach volume. In sleeve gastrectomy operation, maximum stomach reduction is aimed without causing nutritional problems. It is seen that the decrease in body mass index (BMI) is correlated with the remaining gastric volume in patients after sleeve gastrectomy. In the calculation of the remaining gastric volume after the operation, it was seen that the calculations were reliable and correlated with the computed tomography. It was planned to calculate the volume by creating 3-dimensional images from the old computed tomography images taken for the complaints of the patients after the operation. In our study, we aimed to examine the amount of decrease in HbA1c, decrease in cholesterol levels and decrease in body mass index according to the remaining stomach volume 6-12 months after the operation in patients who underwent sleeve gastrectomy. As a result of the study, it was seen that the number of staplers used during the operation was unrelated to the residual stomach volume. Patients with less residual stomach volume had lower BMI and EWL. It was shown that the change in HbA1c decreased in direct inversely proportional proportion to the gastric residual volume. It was observed that the residual stomach volume was not effective in the change of lipid profile and albumin, total protein values.