Yüksek öğretim öğrenci yurtlarında hizmet kalitesi kapsamında öğrenci memnuniyetinin değerlendirilmesi Erzurum ili örneği
Evaluation of student satisfaction in the scope of service quality in higher education dormitories Erzurum province example
- Tez No: 773695
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR ERCİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada ailelerinden uzakta yükseköğrenime başlayan gençlerin en önemli problemlerinden biri olan barınma sorunu ve bu bağlamda öğrenci yurtları ele alınmıştır. Öğrencilerinin barınma sorununu çözebilecekleri en temel alternatiflerden birisi öğrenci yurtlarıdır. Yüksek öğrenim gören öğrencilerde barınma sorunu, eğitimlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Erzurum ilinde yüksek öğrenim öğrenci yurtlarının hizmet kalitesi bağlamında öğrencilere yönelik memnuniyetlerinin belirlenmesidir. Yurtlarda hizmet kalitesi ile ilgili yapılan çalışmalar, üniversite öğrencilerin geleceğe hazırlanmasında ve eğitim sürecinde ki başarı düzeylerinde önem teşkil etmektedir. Bu amaçla yüksek öğrenim öğrenci yurdunda kalan öğrencilere, kaldıkları yurttan ne derece memnun oldukları ve beklentileri anket çalışması ile sorulmuş ve sonuçları analiz edilecektir. Hangi uygulamalardan memnun oldukları hangi uygulamalardan olmadıkları bağımsız değişkenler yardımıyla hipotez testleri kurularak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the housing problem, which is one of the most important problems of young people who start higher education away from their families, and student dormitories in this context is discussed. One of the most basic alternatives that students can solve the accommodation problem is dormitories. Housing problem plays an important role in education of higher education students. The aim of this study is to determine the satisfaction of students in the context of service quality of higher education dormitories in Erzurum. Studies on service quality in the dormitories are important for the preparation of university students for the future and their success levels in the education process. For this purpose, the students staying in the higher education dormitory were asked to what extent they were satisfied with their dormitory and their expectations, and the results were analyzed. Hypothesis tests were analyzed with the help of independent variables which were not satisfied with which applications.