Irak-Erbil ili Debaga, Shaqlawa ve Degala ilçelerindeki küçük rumınantların çiftlik yönetim stratejileri ve yapısal özellikleri
Farm management strategies and structural characteristics of small ruminant in debaga, Shaqlawa and Degala in Erbil province-Iraq
  1. Tez No: 773722
  2. Yazar: HEWA KAREEM FATTAH FATTAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZGE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasının amacı küçükbaş hayvan çeşitliliğinin populasyonunu ve bileşimini tanımlamak, küçükbaş hayvanların durumu ile ilgili çiftlik yönetim stratejisinin rollerini açıklığa kavuşturmak, küçükbaş hayvanların ilgili statüsünü, tarımsal-pastoral sistemlerin sosyal ve ekonomik bağlamını gelir kaynakları bakımından incelemek ve işletmelerin koyun besleme yöntemlerini belirlemektir. Çalışma, 15 Mart 2020' dan 15 Mart 2021'e kadar Irak'ın kuzeyindeki Erbil ilinin üç ilçesinde yapıldı, tanımlayıcı bir çalışmaydı, örneklem büyüklüğü 160 küçükbaş hayvan ciftliğini içeriyordu. Veri toplama, dört farklı bölümden oluşan 69 sorudan oluşan standart bir anket kullanılarak yapılmıştır. Bölümler bunları içermektedir: birinci bölüm; sosyo-demografik özellikler, ikinci bölüm; çiftlik yönetimi stratejisi ve küçükbaş hayvanların çiftliklerdeki rolü, üçüncü bölüm; küçükbaş hayvanların özellikleri, dördüncü bölüm; hayvansal üretim, doğum, salgın hastalıklar, hayvan kaybı ve veterinerlik hizmetleridir. Veri toplama için tüm çiftlik sahiplerinden izin alındı. Veriler SPSS programı sürüm 24 ile analiz edildi, frekans tabloları için ki-kare ve normal dağılım oluşturuldu. Çalışmanın bulguları şunu ortaya koydu: küçükbaş hayvanlar, verimsiz beslenme, coğrafi koşullar ve çiftliklerde yönetim stratejisinin eksikliği gibi çeşitli engellerle karşı karşıyadır. Tüm bu faktörler kalite ve miktar olarak üretimden etkilenmesi söz konusudur. Bu engeller iyi bir stratejik yönetimin uygulanmasıyla aşılabilir. .
Özet (Çeviri)
The objectives of this thesis included; describe the population and composition of the small ruminant diversity, clarify roles of farm management strategy about the status of the small ruminant, identify the small ruminants' status regarding parturition, the social and economic context of agro-pastoral systems in terms of income sources, and determine the sheep feeding methods. The study was done in three various districts of Erbil province in northern Iraq from 15 March 2020 to 15 March 2021; it was a descriptive study, the sample size included 160 farms, the data collection was done by using a standardized questionnaire survey containing 69 items with four different sections including section one; socio-demographic characteristics, section two; farm management strategy and its role in small ruminant farms, section three; characteristics of the small ruminants and section four; animal production, birth, outbreak of diseases, animal loss and veterinary services. The permission was taken from all the farm owners; the data were analyzed by SPSS program version 24. Depending on frequency tables, Chi-square and normal distribution for the data were created. The findings of the study revealed that small ruminants face various obstacles such as low breeds, inefficient feeding, geographical conditions, and lack of management strategy in farms, all of these factors are affected by production in terms of quality and quantity, and these obstacles can be overcome through the application of good strategic management.