Erken çocukluk dönemindeki gelişimsel yetersizliği olan çocukların öğretmenlerinin öğrencilerinin oyun becerilerine ilişkin görüşleri
Teachers views on the play skills of children with developmental disability in early childhood
  1. Tez No: 773737
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, erken çocukluk döneminde gelişimsel yetersizliği olan çocuklarla çalışan okul öncesi öğretmenleri ve özel eğitim öğretmenlerinin oyun becerilerine yönelik görüşlerinin belirlenmesi ve bu görüşlerin karşılaştırılmasıdır. Araştırma sorularına yanıt bulmak amacıyla araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden ülkemizin Doğu Anadolu bölgesine bağlı illerde gelişimsel yetersizliği olan çocuklarla çalışan 8 okul öncesi ve 8 özel eğitim öğretmeniyle görüşülmüştür. Araştırma nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenolojik desenle gerçekleştirilmiş, veriler yarı-yapılandırılmış görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Her iki katılımcı grubuna sorulan yarı-yapılandırılmış sorular içerik analiziyle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında okul öncesi ve özel eğitim öğretmenlerinin oyun becerilerine yönelik tanımlamaları ve oyun etkinliklerine programlarında yer verme sıklığı temalarındaki görüşlerinde benzerlik bulunmuştur. Bu benzerliklerin yanı sıra iki öğretmen grubunun oyun davranışlarına yönelik gözlemleri, programlarında yer verdikleri oyunlar, programlarında oyun etkinliklerine yer verme amaçları, öğrencilerinin oyun etkinliklerine katılımı hakkındaki düşünceleri, öğrencilerinin oyun becerilerini destekleme hakkındaki düşünceleri ve birbirilerine vermek istedikleri öneriler temalarındaki görüşlerinde farklılık bulunmuştur. Bu bulgular alanyazın ışığında tartışılmış ve gelecekteki araştırmalara ve aynı zamanda uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the views of preschool teachers and special education teachers working with children with developmental disabilities in early childhood on play skills and to compare these views. In order to find answers to the research questions, 8 pre-school teachers and 8 special education teachers working with children with developmental disabilities in the provinces of the East region who agreed to participate in the research voluntarily were interviewed. The research was carried out through phenomenological design, one of the qualitative research approaches, and the data were collected by semi-structured interview technique. Semi-structured questions asked to both participant groups were analyzed by content analysis. In the research findings, a similarity was found in the definitions of pre-school and special education teachers about play skills and the frequency of including play activities in their programs. In addition to these similarities, the observations of the two groups of teachers about the play behaviors, the games they include in their programs, the purpose of including play activities in their programs, their thoughts about the participation of the students with developmental disabilities in the play activities, their thoughts about supporting the play skills of the students with developmental disabilities and the advice they want to give to each other differences were found in their views on the themes. These findings are discussed in the light of the literature and suggestions for future research as well as applications are made.