Kur'an'a göre ideal insan profili
The ideal human profile according to the Qur'an
- Tez No: 773738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZÜÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tezimizin ana konusu Kur'an'a göre ideal insan profili hakkında genel değerlendirmeler olup giriş, birinci bölüm ve ikinci bölümden oluşur. Birinci bölümde Kur'an'da geçen peygamberler, şehitler, sıddıklar, hakkında olup insanlar açısında rol model yönleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise kur'an-ı Kerim'de insanlara hoş olmayan örnek olarak adı zikredilen Firavun, Nemrut, Karun (zenginler), Bel'am (kötü olan ilim adamları) ve Tağut çarpıcı örneklerle ele alınmıştır. Kur'an'da birçok ayette rol model insan protitipi hakkında mesajlar verilmektedir. Toplumun gerek kollektif gerekse bireysel özellikleri ve karakteri hakkında bizlere mesajlar verilmekte olup insanların bireysel ve toplumsal özellikleri hususunda birçok açıklamalarda bulunmuştur. Bu bakımda kendi içinde farklı karakterist yapıya sahip olan insanoğlu kendisine belli bir istikamet belirleyebilmesi için Kur'an'da geçmiş milletlerin ve peygamberlerin kişilik ve ahlaki değerlerini öğrenip kendilerine rol model almaları ve yaşam prensiplerine sahip olmayı gerektirir. Bu nedenle geçmiş toplumların karşılaştıkları olaylar ve bu olaylar karşısında takındıkları tavırlar ve doğurduğu neticeler ışığında ele alınmalıdır. Biz bu çalışmamızda söz konusu müslüman toplumunun maruz kaldığı gayri İslami yaşam tarzına olan özenti ve bunun neticesinde kendisine rol model aldığı tiplemelere karşı Kur'an'i bir bakış açısıyla değerlendirip olaylara sağlam İslami değerlere göre bir birey nasıl oluşurun zemini ve düzenini inşa etmedeki rolü üzerinde durmaya çalıştık. Dolaysıyla bu alanda zuhur eden ihtiyaçtan dolayı bu çalışmayı hazırlamamızda temel etken teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The fundamental subject of our proposal is general assessments about the best human profile as per the Qur'an, and it comprises of the presentation, the initial segment and the subsequent part. In the main section, it is about the prophets, saints, siddiqs referenced in the Qur'an, and their good example viewpoints as far as individuals are examined. In the subsequent part, pharaoh nemrut, Karun (rich), bel'am (abhorrent researchers) and taghut, whose names are referenced as terrible models in the Qur'an, are talked about with striking models. In many refrains of the Qur'an, messages are given about the good example human model. Messages are given to us about the aggregate and individual qualities and character of the general public, and he has made numerous clarifications about the individual and social attributes of individuals. In this regard, people, who encapsulate various qualities, expect that they become familiar with the character and virtues of the past countries and prophets in the Qur'an, take good examples and have life standards to decide a specific heading for themselves. Hence, it ought to be viewed as in the radiance of the occasions looked by the past social orders, the perspectives they took despite these occasions and the outcomes they had. In this review, we will zero in on the job of how an individual is shaped by sound Islamic qualities and its job in building the ground and request by considering the Qur'an according to a perspective in contrast to the non-Islamic way of life that the Muslim society is presented to and because of the typologies that it takes as a good example. we attempted. Thusly, because of the arising need in this field, it is the fundamental calculate setting up this review.