Yeni sosyal hareketler bağlamında Türkiye'de su hakkı
Right to water in Turkey in the context of new social movements
- Tez No: 776346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANGÜL ÖRNEK KONU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tezin konusu, Yeni Sosyal Hareketler Bağlamında Türkiye'de Su Hakkıdır. Tezde suyun insan hayatına etkileri, insan hakları nosyonu çerçevesinde su hakkı konusundaki hukuksal süreçler ve uluslararası sözleşmelerin bu meseledeki kapsayıcılığı ele alınmıştır. Su hakkı kavramı, küresel su politikaları kapsamında neoliberal yaklaşım ve insan hakları yaklaşımı çerçevesinde karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır. Bu iki yaklaşıma etki eden tüm faktörlerin değerlendirilmesi çerçevesinde su kaynaklarına müdahaleler ve çevresel etkileri ele alınmıştır. Bu çalışmada, su kaynakları üzerinde uygulanan özelleştirme politikaları ile hidroelektrik santrali (HES) ve madencilik faaliyetlerinin ekosisteme verebileceği olası zararlar üzerinde durulmuştur. Ekosistemin, su kaynaklarının ve canlı yaşamının zarar görmesinin çevresel ve toplumsal sorunlara yol açabileceği belirtilmiştir. Bu bağlamda suyun metalaşma süreci insan hakları ihlali kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the Right to Water in Turkey in the Context of New Social Movements. The effects of water on human life have been expressed as the legal processes of the notion of human rights and the inclusiveness of international agreements. The concept of the right to water, the neoliberal approach and the human rights approach are explained comparatively within the scope of global water policies. In the framework of the evaluation of all the factors affecting these two approaches, interventions to water resources and their environmental effects are discussed. This study emphasises the privatization policies applied to water resources, the potential damages of Hydroelectric Power Plants (HEPP) and mining activities to the ecosystem. It has been stated that the damage to the ecosystem, water resources and living life can lead to environmental and social problems. In this context, the commodification process of water has been evaluated within the scope of human rights violations.