Lagrangian and hamiltonian approach for electrical and electronic circuits
Elektrik ve elektronik devreleri için lagrange ve hamilton yaklaşımı
- Tez No: 77376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Lagrange ve Hamilton yöntemi, elektrik ve elektronik de dahil olmak üzere tüm sistemlerin, özellikle de heterojen sistemlerin analizinde alternatif bir yaklaşımdır. Bu çalışma, söz konusu bilim dalında araştırma ve uygulama yapacak kişiler için temel bilgi vermektedir. Bu çalışma varyasyon hesabını, Lagrange ve Hamilton Formalizmlerini, elektrik ve elektronik devreler için genelleştirilmiş nicelikleri ve dört adet örnek içerir. Örneklerin üçü elektrik ve elektronikten, biri ise birbirlerinden farklı disiplinlerdendir.
Özet (Çeviri)
The Lagrangian and Hamiltonian method is an alternative approach for analysis of all kinds of systems including electrical and electronics, especially heterogeneous ones. This work gives an introduction to anyone who may be interested in studying and searching in this field of science and applications. This thesis includes basic information about Calculus of Variations, the Lagrange and the Hamilton formalism, the generalized quantities for electrical and electronic circuits, and four examples, three of which are electrical and electronic and the other is heterogeneous.