Cellular manufacturing systems
Hücresel imalat sistemleri
  1. Tez No: 77377
  2. Yazar: ÖZGÜR ESKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Grup Teknolojisi ve Hücresel İmalat Sistemleri birbiriyle yalandan ilişkili kavramlardır ve çoğu durumda aynı anlamda kullanılırlar. Grup teknolojisi, parçaların tasarım ve imalat süreçleri açısından benzerliklerini kullanarak daha etkin bir imalat ortamı yaratmayı amaçlayan bir felsefedir. Hücresel imalat sistemleri ise bu felsefenin üretime uygulanması ile ortaya çıkmaktadır. Hücresel imalat sistemlerinin tasarımındaki önemli noktalardan birisi makine gruplarının ve parça ailelerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada Hücresel İmalat Sistemlerinin genel yapısı incelenmekte ve seçilen algoritmaların uygulanması ile tıbbi malzemeler üreten bir fabrika için makine grupları ve parça aileleri belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cellular Manufacturing and the better known Group Technology are very closely related. Group technology is a philosophy which aims to create an efficient manufacturing environment through the exploitation of similarities in design and/or manufacturing processes. When it is applied to production, the outcome is often a cellular manufacturing environment. A key issue in the design of cellular manufacturing system is the formation of the machines and parts into groups or production cells. In this study, the structure of cellular manufacturing system is examined and the selected machine cell formation techniques are applied in order to identify machine cells and part families in a medical equipment manufacturing plant.