Halk eğitimine katılan yetişkinlerin sosyal medya kaynaklı informal öğrenmeleri
Informal learning through social media in adults participating in public education
- Tez No: 773786
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yetişkinlerin sosyal medya kaynaklı informal öğrenmelerine odaklanan bu araştırma, tarama modelinde hazırlanmış nicel bir çalışmadır. Araştırmada, yetişkinlerin sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve amaçları, sosyal medya kullanım engelleri, sosyal medya kaynaklı informal öğrenme hakkındaki görüşleri ve bu öğrenmelerin tür ve içeriklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda belirlenen her bir alt amacın sosyo-ekonomik ve demografik değişkenlere göre anlamlılık sınamaları yapılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını Ankara ili merkez ilçelerine bağlı Halk Eğitim Merkezlerindeki kurslara aktif olarak devam eden 18 yaş ve üstü sosyal medya kullanıcısı 463 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde tabakalı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, veri toplama amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, ki-kare (x2) tekniğinden yararlanılarak SPSS 20 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların çoğu en az dört yıllık sosyal medya kullanım geçmişine sahiptir. Katılımcılar iletişim kurma amacıyla en fazla WhatsApp uygulamasını tercih etmektedir ve sosyal medya kullanımında herhangi bir engelleme ile karşılaşmadıklarını dile getirmişlerdir. Ayrıca, katılımcıların büyük çoğunluğunun sosyal medyayı bir informal öğrenme kaynağı olarak gördüğü ve informal öğrenme kaynağı olarak da en fazla YouTube'u kullanıldıkları bulgulanmıştır. Sosyal medya aracılığı ile öğrenmeye yönelmede en önemli nedenin 'öğrenilecek konuya ilgi duyma' olduğu ve öğrenmek istenilen konulara rahatlıkla ulaşılabildiği ortaya çıkan sonuçlardandır. Katılımcılar, sosyal medyadan edinilen informal öğrenmelerin çoğunun doğru ve güvenilir olduğunu ve elde ettikleri bu bilgileri en fazla toplumsal hayatta kullandıklarını belirtmişlerdir. Sosyal medyadan en fazla sağlık ve beslenme konusunda öğrenme deneyimi yaşayan katılımcılar, öğrendikleri bilgilerin kişisel gelişimleri üzerinde etkili olduğunu düşünmektedir. Son olarak, katılımcıların sosyal medyayı bir öğrenme kaynağı olarak algılaması ile devam ettikleri kurs türü, eğitim düzeyleri, cinsiyetleri, yaşları, ortalama hane gelir düzeyleri ve medeni durumları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research focusing on adults' informal learning from social media, is a quantitative study prepared in the survey model. In the research, it was aimed to determine adults' social media usage habits and purposes, social media usage barriers, their views on informal learning based on social media and the types and contents of these learnings. In this context, tests of significance were conducted for each sub-goal determined according to socio-economic and demographic variables. The data source of the research consists of 463 social media users aged 18 and over who actively attend the courses in the Public Education Centers in the central districts of Ankara. Stratified sampling method was used to determine the participants. In the research, a questionnaire was developed by the researcher to collect data. The data obtained were analyzed in SPSS 20 package program using the chi-square (x 2 ) technique. According to the results of the research, most of the participants have at least 4 years of social media usage history. WhatsApp application is the most preferred application for communicating and it was stated that the participants did not encounter any obstacles in their use of social media. In addition, it was found that the majority of the participants regarded social media as an informal learning source and they used YouTube as an informal learning source the most. It is among the results that the most important reason for tending to learning through social media is 'the interest in the subject to be learned' and that the subjects which are desired to be learned can be easily reached. Participants stated that most of the information obtained through informal learning from social media is accurate and reliable and they use this information in social life the most. Participants who benefit from social media in the fields of health and nutrition the most think that the information they learn is effective on their personal development. Finally, it was determined that there is a significant relationship between the participants ' perception of social media as a learning resource and the type of course they attend, their education level, gender, age, average household income level and marital status.