Piyasa dengesi üzerine kesirli mertebeden matematiksel modellemeler
Fractional order economic mathematical models
  1. Tez No: 773791
  2. Yazar: SERPİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, ele aldığımız ekonomik matematiksel modellemelerin Caputo, Caputo Fabrizio (CFC) ve Genelleştirilmiş Mittag-Leffler, Atangana Baleanu (ABC) gibi kesirli mertebeden türevler yardımıyla analiz edilmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede tezimiz beş bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde tezde gerekli temel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde lokal ve lokal olmayan türevler arasındaki farklar, dördüncü bölümde Caputo, CFC, ABC, Genelleştirilmiş ABC gibi kesirli türevlerin klasik durumda piyasa dengesine ilişkin ekonomik modelleri incelenmiştir. Son bölümde sonuçların genel değerlendirmesi şekiller ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, It is aimed to analyze the economic mathematical models we have discussed with the help of fractional derivatives such as Caputo, Caputo Fabrizio (CFC), Caputo and Generalized Mittag-Leffler, Atangana Baleanu (ABC) and evaluate the results. In this context, our thesis consists of five main parts. In the first and second parts, necessary fundamental concepts are given in the thesis. The differences between local and non-local derivatives, and in the third part, the economic models of fractional derivatives such as Caputo, CFC, ABC, Generalized ABC in the classical case of market equilibrium are examined. In the last chapter, the general evaluation of the results is presented with figures.