Matematik eğitiminde artırılmış gerçeklikle ilgili uygulamaların öğrencilerin geometrik düşünme düzeylerinin ve uzamsal yeteneklerinin gelişimine etkisi
The effect of applications related to augmented reality in mathematics lessons on the development of students'geometric thinking levels and spatial ability
  1. Tez No: 773819
  2. Yazar: GÜLSÜM TAŞCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ortaokul altıncı sınıf matematik dersindeki ''Geometrik cisimler'' konusunun öğretiminde artırılmış gerçeklik uygulamalarının kullanılmasının öğrencilerin geometrik düşünme düzeylerinin ve uzamsal yeteneklerinin gelişimine bir etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Yöntem: Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden zayıf deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma 2021/2022 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Erzurum ilinin Aziziye ilçesine bağlı bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 15 altıncı sınıf öğrencisi ile 3 hafta boyunca 15 ders saati süresince gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler toplanırken Van Hiele Geometrik Düşünme Testi, MGMP Uzamsal Yetenek Testi ve Geometrik Cisimler Başarı Testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatiksel paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Van Hiele Geometrik Düşünme Testinden, MGMP Uzamsal Yetenek Testinden ve Geometrik Cisimler Başarı Testinden elde edilen verilerin analizi sonucunda ön test ile son test arasında son test lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar: Artırılımış gerçeklik uygulamaları ile geometri öğretiminin öğrencilerin geometrik düşünme düzeylerinin ve uzamsal yeteneklerinin gelişimine olumlu yönde etki ettiği ve buna ek olarak akademik başarılarına da istatistiksel olarak pozitif yönde katkı sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Dolayısıyla bu sonuçlar doğrultusunda artırılmış gerçeklik tabanlı öğretim uygulamalarının öğrenme- öğretme süreçleri için yeni fırsatlar sunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to determine whether the use of augmented reality applications in the teaching of the subject of ''Geometric objects'' in the sixth grade mathematics class has an effect on the development of students' geometric thinking levels and spatial ability. Method: The research was conducted using a pre experimental design, one of the quantitative research methods. The research was carried out with 15 sixth grade students studying in a state secondary school in Aziziye district of Erzurum province in the spring semester of the 2021/2022 academic year, for 3 weeks and 15 class hours. While collecting data in the research, Van Hiele Geometric Thinking Test, MGMP Spatial Ability Test and the Geometric Objects Achievement Test were used. Statistical package program was used in the analysis of the data. Findings: As a result of the analysis of the data obtained from the Van Hiele Geometric Thinking Test, the MGMP Spatial Ability Test and the Geometric Objects Achievement Test, it was determined that there was a statistically significant difference between the pretest and the posttest in favor of the posttest. Conclusions: It has been concluded that teaching geometry with augmented reality applications has a positive effect on the development of students' geometric thinking levels and spatial ability, and in addition, it has a statistically positive contribution to their academic achievement. Therefore, in line with these results, it can be said that augmented reality- based teaching applications offer new opportunities for learning- teaching processes.