Öğretmenlerin işle bütünleşme düzeyleri ile iş performanslarına yönelik algıları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' job engagement level and job performance
- Tez No: 773841
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY SEZGİN NARTGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul ortaokul öğretmenlerinin işle bütünleşme düzeyi ve iş performanslarına yönelik algıları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ve işle bütünleşmenin iş performansını yordayıp yordamadığını belirlemektir. Araştırmada ayrıca öğretmen algılarının cinsiyet, mesleki kıdem, eğitim düzeyi, mezun olunan fakülte türü ve okulun bulunduğu yerleşim yeri gibi değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Bolu ili genelindeki resmi ortaokullarda görev yapmakta olan 1112 öğretmen oluşturmuştur. Bu evren içerisinden 334 öğretmen araştırmaya katılmıştır. Araştırmada veriler çevrim içi toplanmış ve araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu, işle bütünleşme ölçeği ve öğretmen iş performansı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programından faydalanılmıştır. Betimsel istatistiklerde aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ayrıca Mann Whitney U testi, ANOVA testi, Kruskal Wallis testi, Spearman Rho Korelasyonu ve Basit Doğrusal Regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şu şekildedir: Çalışmaya katılan öğretmenlerin işle bütünleşme algıları 'katılıyorum' düzeyinde; alt boyutlardan fiziksel bütünleşme ve duygusal bütünleşme algıları da 'katılıyorum' düzeyinde iken bilişsel bütünleşme algıları 'kesinlikle katılıyorum' düzeyindedir. Yine katılımcı öğretmenlerin öğretmen iş performansına yönelik algıları 'çoğunlukla' düzeyinde, alt boyutlardan bağlamsal performans ve uyumsal performans algıları da 'çoğunlukla' düzeyinde iken, görev performansı algıları 'her zaman' düzeyindedir. Öğretmen görüşlerine göre incelenen değişkenler arasında yalnızca görev performansı ve bilişsel bütünleşme alt boyutlarında cinsiyet değişkeninde anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Araştırmada işle bütünleşme ve alt boyutları ile öğretmen iş performansı ve alt boyutları arasında farklı düzeylerde ve pozitif yönde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Son olarak işle bütünleşmenin öğretmen iş performansının önemli bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Bulgulardan hareketle çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine whether or not there is a significant relationship between work engagement levels and work performance perception of secondary school teachers and if work engagement predicts work performance or not. It was also analysed whether or not teachers' perceptions differ according to the factors such as gender, length of service, educational level, alma mater and location of the school. 1112 secondary school teachers working at public secondary schools in the province of Bolu in 2021-2022 educational year constituted the universe of the study. 334 teachers was included within the scope of this research. The data was collected online and correlational survey model was used in the study. Personal Information Form, Teacher Job Performance Scale and Work Engagement Scale were used in order to collect data. The gathered data was analysed by SPSS 22.0 packaged software. Mean and standard deviation were calculated by descriptive statistical techniques. Mann Whitney U test, ANOVA test, Kruskal Wallis test, Spearman Rho corelation and Linear Regression Analysis were also used to analyze the collected data. The findings of the study indicated that; the work engagement perception of the teachers who participated in the study was 'I agree', physical and emotional engagement perception subdimension was also 'I agree' and cognitive engagement perception was 'I totally agree'. Besides, work engagement perception of the participant teachers was 'frequently', adaptive and contextual performance subdimensions were also 'frequently' while the task performance perception level was 'always'. The teacher perceptions indicated a significant difference only in the task performance subdimension and cognitive engagement subdimension according to gender variable. At different levels positive oriented relation was determined between work engagement and its subdimensions and teacher job performance and its subdimensions within the scope of this study. As a conclusion, it was determined that work engagement is an important precursor of teacher job performance. Various suggestions were developed according to the findings.