Erkek egemen toplumsal cinsiyet rollerinin aktarılmasında annenin rolü: Neden ve nasıl?
Role of the mother in transferring male-dominated gender roles: Why and how?
- Tez No: 773861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuk yetiştiren merkezi bir unsur olan annenin toplumsal cinsiyet rollerinin aktarılmasında farkında olarak ya da olmayarak katkı sunup sunmadığı, katkısı varsa bunu neden ve nasıl yaptığını araştırılmasını ortaya koymaktır. Bu çalışma, yarı yapılandırılmış görüşme formunun kullanıldığı nitel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini 6-25 yaş kız ve erkek çocuklara sahip, farklı sosyo-ekonomik ve eğitim düzeyine sahip 13 anne oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği ile elde edilen araştırma bulguları göstermektedir ki anneler toplumsal cinsiyet rollerinin aktarılmasında rol model olarak farkında olmadan katkı sunmaktadır. Gündelik hayatta anneler tarafından içselleştirilen toplumsal cinsiyet rolleri özellikle ev içi iş bölümünde sosyal öğrenmenin etkisiyle anne ile özdeşim kuran kız çocuklarına aktarılmaktadır. Çocukluktan anneliğe geçiş sürecinde annelerin kendi annelerinden edindikleri yaşamsal pratikler özellikle ev içi sorumluluklarda sürdürülmektedir. Buna karşın anneler kendi çocukluk sürecinde yaşadıkları mal bölüşümü, kız çocuklarının okutulmaması gibi ayrımcılığa uğradıkları, mağdur oldukları konulara karşı duyarlı olup bu farklılıkları kız çocuklarına yaşatmak istememektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the mother, who is a central element in raising children, contributes to the transmission of gender roles consciously or unconsciously, and if so, why and how she does so. This study is a qualitative research using a semi-structured interview form. The sample of the study consisted of 13 mothers with boys and girls aged 6-25 with different socio-economic and educational levels. The research findings obtained through in-depth interviews, one of the qualitative research methods, show that mothers unwittingly contribute to the transmission of gender roles as role models. Gender roles internalized by mothers in daily life are transferred to daughters who identify with the mother, especially in the domestic division of labor, with the effect of social learning. In the process of transition from childhood to motherhood, the vital practices that mothers acquire from their own mothers are continued especially in domestic responsibilities. On the other hand, mothers are sensitive to the discrimination and victimization they experienced during their own childhood, such as the division of property and girls not being educated, and do not want to inflict these differences on their daughters.