Yoğun bakım ünitesindeki COVID – 19 tanılı hastaların koagülopati insidansı
Incidence of coagulopathy in patients with COVID-19 diagnosis in the icu
- Tez No: 773883
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KAYMAK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 hastalığı, hastalarda bilinen ölüm nedenleri arasında yer alan koagülopatiye yol açabilmektedir. Bu çalışmada yoğun bakımda takip edilen COVID-19 hastalarında koagülopati gelişme insidansını belirlemek, koagülopati açısından risk faktörlerini belirlemek ve koagülopati sürecinin mortaliteye etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Uygulama Merkezi'nde yoğun bakımda takip ve tedavi edilen 320 COVID-19 hastasının verileri retrospektif olarak incelendi. Koagülopati oluşumunu belirlemek için Uluslararası Tromboz ve Hemostaz Derneği (ISTH) grubu Dissemine İntravasküler Koagülasyon (DİK) skoru kullanıldı. hastaların 1,7 ve 14gündeki DİK ve SIC skorları hesaplandı. Koagülopati insidansı hesaplandı ve mortalite ile ilişkisi analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 320 hasta dâhil edildi. Hastaların yaş ortalaması 68,02±16,29 idi ve %50'si erkek, %50'si kadın idi. Hastaların yoğun bakımdaki DİK skoru 1. gün ortanca 4(1-8), 7.gün 4(1-9) ve 14. gün 4(1-9) idi. Hastaların %35,9'unda koagülopati görüldü. Koagülopati görülme sıklığı 65 yaş ve üstünde %41,1 ve 65 yaş altında %28,6 idi. Hastaların takibinde 181'inde (%56,6) mortalite gerçekleşti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: COVID-19 disease can cause coagulopathy, which is among the known causes of death in patients. In this study, it was aimed to determine the incidence of coagulopathy development, to determine the risk factors for coagulopathy and to investigate the effect of the coagulopathy process on mortality in COVID-19 patients followed up in the intensive care unit. Materials and Methods: The data of 320 COVID-19 patients who were treated in the intensive care unit at the Health Sciences University Ankara Health Practice Center were retrospectively analyzed. The International Society for Thrombosis and Hemostasis (ISTH) group Disseminated Intravascular Coagulation (DIC) score was used to determine the occurrence of coagulopathy. DIC and SIC scores of the patients at 1,7 and 14 days were calculated. The incidence of coagulation was calculated and its relationship with mortality was analyzed. Results: 320 patients were included in the study. The mean age of the patients was 68.02±16.29 years and 50% were male and 50% were female. The median DIC score of the patients in the intensive care unit was 4(1-8) on day 1, 4(1-9) on day 7, and 4(1- 9) on day 14. Coagulopathy was seen in 35.9% of the patients. The incidence of coagulopathy was 41.1% aged 65 and over and 28.6% under 65 years of age. In the follow-up of the patients, mortality occurred in 181 (56.6%).