Yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan COVİD-19 tanılı hastaların algıladıkları çevresel stresörler ve hemşirelik bakımı memnuniyet düzeylerinin incelenmesi
An investigation of the environmental stressors perceived by patient's with COVİD-19 WHO are hospitali̇zed in the intensive care unit and their satisfaction level with nursing care
- Tez No: 764657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasının amacı yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan Covid-19 tanılı hastaların algıladıkları çevresel stresörler ve hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerinin incelenmesidir. Tanımlayıcı olarak yapılan araştırmanın örneklemini Kayseri Şehir Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde tedavi görmekte olan Covid-19 tanısı almış hastalar oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği ve Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayış Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ; Frekans, Yüzde, Kruskal Wallis H testi, LSD Post Hoc testi, Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Çalışmamızda ; Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği puan ortalamasının 77.76±14.90 ve Covid-19 tanısı ile yoğun bakım ünitesinde yatan hastalar tarafından algılanan en önemli stresörün“Aile ve arkadaşları günde birkaç dakika görmek”(3,32±1,11) olduğu saptanmıştır. Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayış Ölçeği puan ortalamasının 71.11±6.62 olduğu ve en yüksek memnuniyet oranının“Hemşirelerin sayesinde iyi bakıldığımı hissettim.”(4,92±0,27) olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to examine the environmental stressors perceived by patients with Covid-19 who are hospitalized in the intensive care unit and their level of satisfaction of nursing care. A sample of the descriptive study is made up of patients diagnosed with Covid-19, being treated in intensive care unit at Kayseri City Hospital, and who are agreed to participate in the study. The Personal Information Form, The Environmental Stressors Scale In The Intensive Care Unit and The Patient's Perception Of Nursing Care Scale are used to collect the data. In the analysis of the data; frequency, percentage, Kruskal Wallis H Test, LCD Post Hoc Test, Mann Whitney U Test are used.