Arap İslâm düşüncesinde ihyâ ve tecdîd
Ihya (betterment) and tecdid in Arab-Islam philosophy
  1. Tez No: 663402
  2. Yazar: MEHMET ÇERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH GEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada Batı karşısında gücünü kaybeden İslâm dünyasının kurtuluşu için yenilik arayışına giren Müslüman düşünürlerin tecdîd hareketleri işlenmiştir. Tez başlığı olarak“Arap-İslâm Düşüncesinde İhyâ ve Tecdîd”ismi seçilmiştir. Bu çalışma bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde İhya, Islah, Tecdîd, Din ve Dinde Değişim kavramları açıklanmıştır. Arap-İslâm düşüncesinde Tecdîd fikrini savunan çok fazla düşünür bulunmaktadır. Ancak tezin kapsamının aşılmaması ve hacminin büyük olmaması için her bölümde örnekleme olarak üçer düşünür ele alınmıştır. Birinci bölümde“Arap-İslâm Düşüncesinde Tecdid Fikrinin Doğuşu”başlığıyla Cemâleddîn Afgânî, Muhammed Abduh ve Reşîd Rızâ'nın Tecdîd ile ilgili görüşleri ve çalışmaları ele alınmıştır. İkinci bölümde“Tecdîdin Gelişimi (Siyâsal Tecdîd)”başlığıyla Hasan el Bennâ, Seyyid Kutub ve Said Havvâ'nın ilgili görüşleri ve çalışmaları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde“Sosyo-Kültürel Tecdîd”başlığıyla Muhammed Abid el-Câbirî, Nasr Hâmid Ebu Zeyd ve Muhammed Arkoun'nun Tecdîd ile ilgili görüşleri ve çalışmaları ele alınmıştır. Sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılarak tez nihayetlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study emphasises on the Tecdid (novation) acts performed by the Muslim philosophers who embarked on a quest for the salvation of the Islamic world, which has lost its power against the Western countries. The title of the thesis was determined as“Ihya (betterment) and Tecdid in Arab-Islam Philosophy”. This study contains an introduction part and three sections, as well as the conclusion part. In the introduction part of the study, some terms such as Ihya, Islah, Tecdid, Religion, and Alteration in Religion, were explained in detail. Countless philosophers support the idea of Tecdid in Arab-Islam philosophy. However, as not to widen the scope of the thesis, three philosophers were approached in each section for sampling. In the first section, the thoughts and works of Jamâl al-Din al-Afghani, Muhammad Abduh and Rashid Rida were discussed under the title of“The Birth of Tecdid Idea in Arab-Islam Philosophy”. In the second section, the thoughts and works of Hassan al Banna, Saayid Qutb and Saed Havva under the title of“Development of Tecdid (Political Tecdid)”. Then, in the third section, the thoughts and works of Mohammad Abed al-Jabri, Nasr Hamid Abu Zayd and Mohammad Arkoun under the title of“Socio-Cultural Tecdid)”. Furthermore, in the conclusion part, the thesis was finalised through a general evaluation.