Batı Balkan göçmenlerinin pandemi süreci ile birlikte değişen sosyal medya kullanım alışkanlıklarlarının değerlendirilmesi
The changing social media usage habits of Western Balkan immigrants with the pandemic process evaluation
  1. Tez No: 773971
  2. Yazar: EREN ÖZBADEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmada genel olarak İstanbul'a göç eden Batı Balkan Göçmenlerinden oluşan 400 kişilik katılımcılara kültür, kültürlerarası iletişim, internet, sosyal medya ve Balkan Savaşları hakkında bilgiler verilmiş olup, uzun yıllardır ülkemizde yaşayan balkan göçmeni bireylerin sosyal medya kullanım amaçları, göç etmiş oldukları ülkelerdeki akrabaları ile hala iletişim halinde olup olmadıkları, iletişim halinde iseler bunu hangi platformlar aracılığıyla yaptıkları, sosyal medya kullanımının iş yaşamlarında kendilerine herhangi bir olumlu etkisi olup olmadığı gibi sorular seçilen katılımcılara önceden hazırlanmış görüşme soruları yöneltilmiş, elde edilen bulgular neticesinde grafikler oluşturulmuş ve sorulara cevap aranmaya çalışılmıştır. Çalışma genel olarak dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kültür, kültür çeşitleri ve kültürlerarası iletişim kavramları ele alınmış ve açıklanmıştır. İkinci bölümde internet, gelişimi ve sosyal medya kavramlarının nasıl ortaya çıktığı anlatılmış ve açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Balkanlar, Balkan kültürü ve Balkan göçmenleri, Balkan coğrafyasının gelişim ve gerileme dönemleri ve bu gerileme dönemi ile birlikte yaşanan zorunlu göç olguları açıklanmış ve dördüncü bölümde ise araştırmamızın konusu, amacı ve yöntemi açıklanmış, araştırma sonucu elde edilen veriler grafiklendirilerek çizelgeler üzerinden analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Western Balkan immigrants who migrated to Istanbul with over 400 participants in the study in general, personality, culture, intercultural communication, internet, social media, and is provided with information about the Balkan wars, and individuals living in our country for many years they have emigrated to use for social media purposes Balkan immigrant relatives in the country they are still in contact with, whether it is through their platforms, which if they are in contact, the use of social media in their business lives to selected participants questions such as whether it has any positive effect of pre-prepared interview questions directed, as a result of the findings, and was created to look for answers to questions graphs were studied. The study consists of four parts in general. In the first part, the concepts of culture, types of culture and intercultural communication are discussed and explained. In the second part, the internet, its development and how the concepts of social media emerged are explained and explained. In the third chapter, the Balkans, Balkan culture and Balkan immigrants, with periods of decline experienced periods of decline and the development of Balkan geography and explains the phenomenon of forced migration, and in the fourth chapter, the subject of our research, the data obtained as a result of the research was explained and the purpose and method grafiklendirile and analyzing charts are reviewed.