Coalition formation through multilateral bargaining in an oligopolistic industry
Oligopolistik bir endüstride çok taraflı pazarlık aracılığıyla koalisyon oluşumu
  1. Tez No: 773994
  2. Yazar: BİLGEHAN YURTCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tezimiz, oligopolistik bir endüstride koalisyon oluşumu, koalisyonların kararlılığı ve ortaya çıkan refah ile ilgilenmektedir. Çalışmamızın ana ekseni endüstriyel organizasyon alanına odaklanmaktadır. Ancak, hem koalisyon oluşumunu modellemede hem de onun sürdürülebilirliğini ölçmede ağırlıklı olarak pazarlık teorisi literatüründen yararlanmaktayız. Bu amaçla Bennett ve Houba'nın (1992) kararlılık koşullarını uyguluyoruz. Modelimizde, maliyet parametre değerlerinin çoğu için kararlı bir endüstri yapısının mevcut olmadığını, ancak mevcut olduğu durumlarda bu yapının büyük bir olasılıkla kartel olduğunu gösteriyoruz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, üretim yapan firmalar için azalan maliyet seviyelerinin refahı artırdığını bulmaktayız.
Özet (Çeviri)
Our thesis is concerned with coalition formation in an oligopolistic industry, the stability of coalitions, and the induced welfare. The central axis of our work focuses on industrial organization. However, we draw heavily from the bargaining theory literature both to model coalition formation and to measure its sustainability. To this end, we apply Bennett and Houba's (1992) stability conditions. We show that in our model, there is no stable industry structure for most of the cost settings, but when there is, it is most likely the grand coalition. And not surprisingly, for the firms that produce, decreasing cost levels raise welfare.