Güncel sanatta feminizm bağlamında 'kadın' imgesi
The image of women in contemporary feminism in contemporary art
  1. Tez No: 773998
  2. Yazar: ESENCE MISRA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
18.yüzyıl Aydınlanma döneminden sonra ki süreçte kadınlar; birçok alandavar olan (siyasal, toplumsal, hukuki, sosyal)eşitsizliklere ve toplumsal alanda ki rollerine karşı mücadeleye dayalı süreçlere girmişlerdir. Feminizm kavramı 19.yüzyılın ortalarından itibaren kadın erkek arasında ki eşit statü, eşit haklar veözgürlükler doğrultusunda ortaya çıkmıştır. 20.yy'da sanat tarihinin başladığı döneme kadar olan süreç içerisinde, kadınsanatçıların erkek sanatçılara orana bakıldığında arka planda kalmış olduğu,1960 yıllarından itibaren gelişme sürecinde olan feminist hareketlerin etkisiyle birlikte bu yaşanılan süreç ortadan kaldırılarak, nihayetinde, günümüz içerisinde, kadın sanatçılara da artık yer verildiği görülmektedir. Türkiye'de yansımalarını gördüğümüz güncel sanat Dünya sanatına paralel olarak kadın sanatına yönelik özgü niteliklerin belirginleşmesi ve erkek sanatçıların da dâhil olmasıyla“öteki ”olarak kadını sıklıkla ele alıyor oluşu tez konusunun amacını ve önemini ortaya koymaktadır. Yapılan bu tez çalışmasında, feminizm kavramının ortaya çıkış tarihinden itibaren süreç içerisinde değişikliğe uğrayıp farklı bir bakış açısıyla günümüze kadar geldiği görülmektedir. Önemli sanatçıların yapmış oldukları eserlerinde kadının yeri ele alındığı gibi, kadın sanatçıların feminizm bağlamında sergilemiş olduğu çalışmalarda ayrı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women in the process after the 18th century Enlightenment; they have entered processes based on struggle against inequalities existing in many fields (political, social, legal, social) and their role in the social field. The concept of feminism has emerged in the direction of equal status, equal rights and freedoms between men and women since the middle of the 19th century. In the process until the beginning of art history in the 20th century, when the ratio of female artists to male artists was considered, this process was eliminated with the influence of the feminist movements that were in the process of development since the 1960s, and finally, today, women artists are no longer available. appears to be included. Contemporary art, whose reflections we see in Turkey, in parallel with the world art, the fact that the specific qualities of women's art have become clear and that male artists are also included, and that women are frequently discussed as the“other”reveals the purpose and importance of the thesis topic. In this thesis study, it is seen that the concept of feminism has changed in the process since its emergence and has come to the present day with a different perspective. The place of women in the works of important artists is discussed, as well as the works of women artists in the context of feminism are evaluated separately.