Sultamisilin yüklü biyouyumlu nanopartiküllerin sentezlenmesi ve ilaç salınım kapasitelerinin değerlendirilmesi
Preparation of sultamicillin loaded biocompatible nanoparticles andevaluation of drug release capacity
  1. Tez No: 774071
  2. Yazar: CANSU ÖZGÜL TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA DURKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada biyoyararlanımı iyileştirerek plazma ilaç konsantrasyonunu optimize etmek için uzatılmış etkiye ve yüksek yükleme kapasitesine sahip, mikron altı düzeyde sultamisilin yüklü kitosan nanopartikülleri sentezlemiştir. Nanopartiküller literatüre uygun olarak optimum şartlarda hazırlanmış, HPLC sonuçlarına göre enkapsülasyon verimliliği %91 olarak belirlenmiştir. Sentezlenen sultamisilin yüklü nanopartiküllerin zeta potansiyel analizi, dinamik ışık saçılımı (DLS), fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterizasyonu yapılmıştır. SEM görüntüleri ve zeta potansiyel analizine göre 166-242 nm boyutlarında sultamisilin yüklü kitosan nanopartiküller sentezlenmiştir. FTIR analizine göre sultamisilin kitosan nanopartiküllerin içinde kimyasal bağlanma olmaksızın tutulmuştur. Nanopartiküllerden sultamisilin salımı, ince bağırsak ve mide ortamı simüle edilerek (pH 7 ve pH 1,2) membran diyaliz metodu ile gerçekleştirilmiştir ve sonuçlar HPLC ile saptanmıştır. Nanopartiküllerden sultamisilin salımına ait in vitro salım profilleri Korsmeyer-Peppas kinetik modeline uygunluk göstererek uzatılmış salım profili sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present thesis was to synthesis of sultamicillin-loaded chitosan nanoparticles at submicron level with high entrapment efficiency and prolonged effect for optimizing the plasma drug concentration enhancing bioavailability. Nanoparticles were prepared by ionic gelation method in optimum conditions in accordance with the literature, and the encapsulation efficiency was calculated as 91%. Zeta potential analysis, dynamic light scattering (DLS), fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) and scanning electron microscope (SEM) were used to characterize the synthesized sultamicillin-loaded nanoparticles. According to SEM images and zeta potential analysis, 166-242 nm sultamicillin-loaded chitosan nanoparticles were synthesized. According to the FTIR analysis, sultamicillin was encapsulated successfully in the chitosan nanoparticles without chemical bonding. The release of sultamicillin from nanoparticles was carried out by membrane dialysis method, simulating the small intestine and stomach environment (pH 7 and pH 1.2) and analysed by HPLC. In vitro release behavior of sultamicillin from nanoparticles indicated prolonged release, followed to the Korsmeyer-Peppas kinetic model.