Tarihsel süreç içerisinde Gümüşhane krom vadisi ve çevresinin turizm olanakları açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the Gümüşhane krom valley and its surroundings in the historical process in terms of tourism opportunities
  1. Tez No: 774104
  2. Yazar: ALEYNA BİNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET ÖZDEMİR IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Farklı medeniyetlere ait kültürel yapıların ortaya çıkması, turizm kavramını günümüzde daha popüler bir konu haline getirmekte ve kültürel faaliyetlerin çeşitlenmesine de katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada da tarihsel niteliğiyle önemli bir yere sahip olan Gümüşhane ili Krom Vadisi ve çevresindeki tarihi dini yapılar incelenmiştir. Dini yapıların tercih edilme amacı bölgenin birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve etnik kökenini oluşturan gizli Hristiyan halkının bölgede inşa ettiği şapel ve kiliselerin yoğunlukta olmasıdır. Zamansal süreç içerisinde Osmanlı devletinin bu bölgede hakimiyet kurması ile birlikte bu yapılar değişime uğramış ve dini inanışlara göre farklılıklar göstermiştir. Tarihi M.Ö. 400 yılına dayanan ve arkeolojik açıdan büyük bir öneme sahip olan bu bölge 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. Vadi boyunca tescilli 17 kilise ve şapel bulunmakta olup, çalışmada birbirini gören başlıca 7 kilise incelenmiştir. Alanda yapılan incelemeler, gözlemler ve bölgeyi bilen halk ile yapılan anket çalışmaları sonucu dini yapılar değerlendirilmiş ve bölgenin turizm açısından tanınırlığını arttırmak için çözüm önerileri geliştirilerek, 7 kilise üzerinde alternatif yürüyüş rotası önerilmiştir. Alanın turizm açısından değerlendirilmesi için yapılan bu çalışmanın Gümüşhane ilinin tanınırlığını artıracağı ve tarihi değere sahip bu alanın Dünya Miras alanı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of cultural structures belonging to different civilizations makes the concept of tourism a more popular subject today and contributes to the diversification of cultural activities. In this study, the historical religious buildings in and around Krom Valley in Gümüşhane province, which has an important area with its historical quality, were examined. The purpose of choosing religious buildings is that the region has hosted many civilizations and the chapels and churches built in the region by the secret Christian people who make up their ethnic origin. In the temporal process, with the dominance of the Ottoman state in this region, these structures have changed and differed according to religious beliefs. History BC This region, which dates back to 400 BC and has great archaeological importance, has been accepted as a 3rd Degree Archaeological Site. There are 17 registered churches and chapels along the valley, and 7 churches that see each other are examined in the study. Religious structures were evaluated as a result of the examinations, observations and surveys conducted with the people who knew the region and in order to increase the recognition of the region in terms of tourism, solutions were developed and alternative walking routes were proposed on 7 churches. It is thought that this study, which is carried out to evaluate the area in terms of tourism, will increase the recognition of Gümüşhane province and this area with historical value can be a World Heritage site.