Kapsayıcı liderliğin psikolojik sahiplenme üzerindeki etkisinde işgören sesliliğinin rolü
The role of employee voice in the effect of inclusive leadership on psychological ownership
  1. Tez No: 774119
  2. Yazar: EYLÜL CANSU YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzde her alanda yaşanan hızlı değişimler ve teknolojinin sürekli gelişmesi hem insana verilen önemin daha fazla artmasına hem de yönetimde yeni anlayışların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Zaman içerisinde yaşanan bu değişimler özellikle liderlik yaklaşımlarının da değişmesine neden olmuş ve birçok yeni liderlik türü ortaya çıkmıştır. Bunlardan bir tanesi de kapsayıcı liderliktir. Kapsayıcı liderlik, yeni fikirler ortaya koyan, çalışanlarına karşı açık, her zaman için ulaşılabilir ve erişilebilir olan bir liderlik türü olarak tanımlanmaktadır. Psikolojik sahiplenme, kişinin yasal veya finansal herhangi bir yükümlülüğü bulunmamasına karşın içinde bulunduğu kurumu sanki kendisininmişçesine benimsemesi durumudur. İşgören sesliliği ise bireyin fikir, düşünce, istek ve önerilerini açık bir şekilde ifade edebilmesidir. Bu çalışmanın temel amacı kapsayıcı liderlik ile psikolojik sahiplenme arasındaki ilişkide işgören sesliliğinin aracılık rolünün olup olmadığını araştırmaktır. Yapılan literatür taramasında kapsayıcı liderlik, psikolojik sahiplenme ve işgören sesliliği kavramlarını bir arada ele alan herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Dolayısıyla bu çalışmanın ikinci amacı hem literatüre hem de gelecek çalışmalara katkıda bulunabilmektir. Çalışmanın üçüncü amacı ise çalışanların demografik özellikleri açısından kapsayıcı liderlik, psikolojik sahiplenme ve işgören sesliliği düzeylerinin farklılaşma durumunu incelemektir. Son olarak da araştırmada Ondokuz Mayıs Üniversitesi çalışanlarının kapsayıcı liderlik, psikolojik sahiplenme ve işgören sesliliği düzeylerinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Araştırma Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde çalışmakta olan akademik ve idari personel üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmış ve toplamda 364 kişiden veri toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler istatiksel yöntemlerden yararlanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde SPSS 25.0 ve AMOS 24.0 programları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kapsayıcı liderlik ile psikolojik sahiplenme arasındaki ilişkide, işgören sesliliğinin tam aracı değişken rolü üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid changes in every field and the continuous development of technology have increased the importance given to people and the emergence of new perceptions in management. These changes over time have led to changes in leadership approaches, and many new types of leadership have emerged. One of them is inclusive leadership. Inclusive leadership is defined as a type of leadership that reveals new ideas, is open to employees, and is always accessible and reachable. Psychological ownership is the state of embracing the institution as if it were one's own, although the person does not have any legal or financial obligations. Employee voice is the ability of the individual to express his ideas, thoughts, wishes, and suggestions clearly. The primary aim of this study is to investigate whether employee voice has an intermediary role in the relationship between inclusive leadership and psychological ownership. In the literature review, no study was found that deals with the concepts of inclusive leadership, psychological ownership, and employee voice together in one study. Therefore, the second aim of this study is to contribute to both the literature and future studies. The third aim of the study is to examine the differentiation status of inclusive leadership, psychological ownership, and employee voice levels in terms of the demographic characteristics of employees. Lastly, the study aims to reveal the inclusive leadership, psychological ownership, and employee voice levels of Ondokuz Mayıs University employees. The research was carried out on the academic and administrative staff at Ondokuz Mayıs University. A questionnaire was used as a data collection tool in the study, and data were collected from a total of 364 people. The data obtained from the research were analyzed using statistical methods. SPSS 25.0 and AMOS 24.0 programs were used in the analysis. As a result of the study, it was concluded that the employee voice plays the role of a full mediator variable in the relationship between inclusive leadership and psychological ownership.