Rutin, kersetin ve viteksinin farklı kanser hücreleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect rutin, quercetin and vitexin on different cancer cells
- Tez No: 774120
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA ARSLAN, DOÇ. DR. BEHİYE ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kanser günümüzde sıklığı giderek artan ve ölüm oranı en yüksek olan hastalıkların başında gelmektedir. Kanser tedavisinde, kemoterapi ve radyasyon uygulaması günümüzde ana yöntemlerdir. Kemoterapi uygulaması toksisitesinin yüksek olması nedeniyle kanser hastaları için çeşitli yan etkilere neden olmakta ve yaşam kalitelerini bozmaktadır. Kanserle mücadele de önleyici çalışmalar da büyük önem kazanmıştır. Kanserden korunmada kansere yol açtığı düşünülen etkenlerden uzak durmanın yanı sıra çeşitli bitkisel desteklerin kullanılması da oldukça yaygın olarak tercih edilmektedir. Flavonoidler, bitkilerin yapısında yer alan çok çeşitli ve farklı farmakolojik etki potansiyeline sahip moleküllerdir. Özellikle antiproliferatif ve antioksidan özellikleri olan flavonoidlerin kanser tedavisinde ve kanserin önlenmesinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu doğal maddelerin, kanserli hücrelerin çoğalmasını ve yayılmasını engelleyebilecekleri belirtilmektedir. Farmakolojik aktiviteleri nedeniyle dikkat çekici olan ve pek çok tıbbi bitki içerisinde yer aldığı bilinen flavonoidlerden olan rutin, viteksin ve kersetindir. Bu flavonoidlerin, antienflamatuar, antiviral, antimikrobiyal, antineoplastik, antihipertansif ve antioksidan etkileri olduğu çeşitli çalışmalarda belirtilmiştir. Bu proje kapsamında, rutin, kersetin ve viteksin flavonoidlerinin çeşitli kanser hücreleri (meme, beyin, kolon, pankreas, akciğer vb) üzerindeki etkilerini değerlendirip bu kanser tipleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlıyoruz.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the leading causes of death with increasing frequency and highest mortality rate today. Chemotherapy and radiotherapy are the main methods used in cancer treatment nowadays. Chemotherapy causes various side effects and impairs quality of life of cancer patients due to its high toxicity. Preventive studies for cancer have gained great importance. In addition to avoiding the factors thought to cause cancer, the use of various herbal supplements is also widely preferred in cancer prevention. Flavonoids are molecules found in the structure of plants with a large variety of different pharmacological effect potential. It is thought that flavonoids with especially antiproliferative and antioxidant properties can be effective in cancer treatment and cancer prevention. It is stated that these natural substances can prevent the proliferation and spread of cancerous cells. Rutin, vitexin and quercetin are flavonoids that are remarkable with their pharmacological activities and are known to be found in many medicinal plants. In several studies, these flavonoids have been reported to have anti-inflammatory, antiviral, antimicrobial, antineoplastic, antihypertensive and antioxidant effects. Within the scope of this project, we aim to evaluate the effects of rutin, quercetin, and vitex flavonoids on various cancer cells (breast, pancreas, lung, etc.) and compare their effects on these types of cancer.