Utanç ve kendini eleştirme ile öz şefkat arasındaki ilişkide ruminasyon ve psikolojik esnekliğin aracı rolü
The mediating role of rumination and psychological flexibility in the relationship between shame and self criticism and self compassion
  1. Tez No: 774118
  2. Yazar: MERVE GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇAPRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerindeki utanç ve kendini eleştirme düzeyleri ile öz şefkat düzeyleri arasındaki ilişki ve bu ilişkide ruminasyon ve psikolojik esnekliğin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu gönüllü 1025 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu“, ”Öz Şefkat Ölçeği“, ”Dışsal ve İçsel Utanç Ölçeği“, ”Kendini Eleştiri Formları ve Kendini Rahatlatma Ölçeği“, ”Psikolojik Esneklik Ölçeği“, ”Ruminatif Tepkiler Ölçeği" kullanılmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 25 ve Lisrel 8.51 istatistik programları ile analiz edilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, utanç ve kendini eleştirme ile öz şefkat arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Psikolojik esnekliğin, öz şefkatle arasında pozitif yönde; utanç ve kendini eleştirmeyle arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ruminasyonun öz şefkatle arasında negatif; utanç ve kendini eleştirmeyle arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca kendini eleştirme ve utanç ile öz şefkat arasındaki ilişkide psikolojik esnekliğin ve ruminasyonun kısmi aracı rol üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ve sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the levels of shame, self - criticism and self-compassion in university students and the mediating role of rumination and psychological flexibility in this relationship. The stıdy group of the research screening model consists of 1025 voluteer university students.“Personal Information Form”,“Self-compassion Scale”,“External and Internal Shame Scale”,“Forms of Self-Criticising/Attacking and Self- Reassuring Scale ”,“Psychological Flexibility Scale”,“Ruminative Reaction Scale”were used as data collection tools. The obtained data were IBM SPSS Statistics 25 and Lisrel 8.51statics programs. According to the results obtained from this study, it was seen that there was a negative significant relationship between shame and self-criticism and self-compassion. Psychological flexibility is positively related to self-compassion; negative significant relationships were found between shame and self-criticism. Rumination is negative with self-compassion; there were positive significant relationships between shame and self-criticism. In addition, it was concluded that psychological flexibility and rumination play a partial mediator role in the relationship between self-criticism and shame and self-compasion. The findings and results obtained from the research were discussed in the light of the literature.