Yeni medya içeriklerinin üniversite gençliğinin dini değerleri üzerindeki yansımaları
Reflections of new media contents on the religious values of university youth
- Tez No: 774127
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma hayatımızda merkezi bir konuma yerleşmiş yeni medya araçlarının dini değerler üzerindeki etkisini, derinlemesine görüşmeler yapılan 18-25 yaş aralığında 18 üniversite öğrencisi üzerinden incelemeye çalışmaktadır. Araştırmada yöntem olarak nitel yöntem tercih edilmiş olmakla beraber fenomenoloji deseninden yararlanılmıştır. Maksimum çeşitlilik örneklemesine uygun olarak farklı şehirlerden, farklı üniversitelerden ve farklı alanlardan oluşturulan çalışma grubu, zaman zaman kartopu tekniğinden faydalanılarak oluşturulmuştur. Elde edilen verilerin incelenmesinde betimsel ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın neticesinde üniversite gençliğinin yeni medya araçları ile dini değerleri arasındaki ilişkinin mahiyeti ortaya konmuş. Gençliğin yeni medya araçlarında dini değerlerini nasıl ve ne şekilde yaşadıkları çalışma grubu üzerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research tries to examine the effect of new media tools, which have a central position in our lives, on religious values, through 18 university students between the ages of 18-25 with in-depth interviews. Although the qualitative method was preferred as the method in the research, the phenomenology pattern was used. The study group, which was formed from different cities, different universities and different fields in accordance with the maximum diversity sampling, was formed by using the snowball technique at times. Descriptive and content analysis were used to analyze the obtained data. As a result of the study, the nature of the relationship between new media tools and religious values of university youth was revealed. How and in what way the youth live their religious values in new media has been examined on the study group.