Deneyimli okul öncesi öğretmenlerinin sosyobilimsel konuların öğretimine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of the experienced preschool teachers' views and practices on teaching socioscientific issues
  1. Tez No: 774130
  2. Yazar: KÜBRA EZGİ GÜVENCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı deneyimli okul öncesi öğretmenlerinin sosyobilimsel konuların öğretimine ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmaktadır. Bu çerçevede nitel araştırma yöntemlerinden olan temel nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma Karabük ilinde devlet anaokulları ve anasınıflarında görev yapan sekiz okul öncesi öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, en az altı en çok 11 yıllık meslekî deneyime sahip okul öncesi öğretmenleridir. Araştırmanın verileri toplamda 10 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Görüşme formundaki sorular uzman görüşleri ve pilot uygulama sonrasında nihai hale getirilmiş ve katılımcı okul öncesi öğretmenleriyle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bireysel, uygun ortamlarda ve uygulama bölünmeyecek şekilde gerçekleştirilen görüşmeler yaklaşık 30-40 dakika sürmüştür. Bunun ardından katılımcılardan elde edilen sözel veriler yazılı kayda alınarak analiz sürecine geçilmiştir. Veriler, sürekli karşılaştırma yöntemi ve tümevarımsal içerik analizi aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu şekilde, katılımcı öğretmenlerin görüşme sorularına verdikleri yanıtlardan önce kavramlara sonrasında ise temalara ulaşılmıştır. Ulaşılan kavram ve temalar uygun doğrudan alıntıların da yardımıyla yorumlanmıştır. Veri analizleri sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin sosyobilimsel konulara aşina olmadıkları ortaya çıkmıştır. Katılımcıların sosyobilimsel konuların tanımı ve sosyobilimsel konu temelli öğretim ile ilgili kavram yanılgılarına sahip oldukları belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenleri sosyobilimsel konuların öğretimine ilişkin olarak deneyle öğretim, gösterip yaptırma, analoji gibi öğretim teknik ve yöntemlerine daha sık başvurma eğilimindedirler. Ayrıca sosyobilimsel konu temelli öğretimin yapısına uygun olan argümantasyon ve müzakere gibi yöntemlere ise daha sınırlı bir bakış açısı içindedirler. Ulaşılan sonuçlar, mevcut literatür temelinde derinlemesine tartışılmış ve bu yönde gerekli öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the opinions of experienced preschool teachers on the teaching of socioscientific issues. In this context, case study, one of the qualitative research methods, was used. The research was carried out with eight preschool teachers working in public preschools and kindergartens in Karabuk. Participants are pre-school teachers with a minimum of six and a maximum of 11 years of professional experience. The data of the research were collected through a semi-structured interview form consisting of 10 questions in total. The questions in the interview form were finalized after expert opinions and the pilot application, and face-to-face interviews were conducted with the participating preschool teachers. The interviews, which were carried out individually, in appropriate environments and without interruption of the application, lasted approximately 30-40 minutes. After that, the verbal data obtained from the participants were recorded in writing and the analysis process was started. Data were analyzed through constant comparative method and inductive content analysis. In this way, the concepts were reached before the answers given by the participant teachers to the interview questions, and then the themes were reached. The concepts and themes reached were interpreted with the help of appropriate direct quotations. As a result of data analysis, it was revealed that preschool teachers were not familiar with socioscientific issues. It was determined that the participants had misconceptions about the definition of socioscientific issues and socioscientific subject-based teaching. Preschool teachers tend to apply more frequently to teaching techniques and methods such as experiments, demonstration-performance and analogy regarding the teaching of socioscientific issues. In addition, they have a more limited perspective on methods such as argumentation and negotiation, which are suitable for the structure of socioscientific subject-based teaching. The obtained results were discussed in depth based on the existing literature and necessary suggestions were given in this direction.