Türkiye'deki sürdürülebilir üniversite kampüs yapılarınınLEED sertifikası kapsamında incelenmesi
Sustainable university campus structures in Turkey review within the scope of LEED certification
  1. Tez No: 774162
  2. Yazar: KHAWLA EL KHADALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde doğal kaynakların bilinçsiz bir şekilde kullanılması ve tüketilmesi sonucu yapıların ve doğanın sürdürülebilirliği tehlike altına girmiştir. Bu tehlikenin sebebi ise artan teknoloji kullanımı sonucunda harcanan geri dönüştürülemez kaynak ve enerji kullanımıdır. Bu tehlikelerin önüne geçebilmek için doğa ile uyum içerisinde olan, sürdürülebilir ve çevre dostu yeşil bina anlayışını benimseyen çözümler tercih edilmektedir. Bu yapıların çevre dostu yanlarının ortaya çıkarılması, teşvik sağlanması ve yaygınlaşarak sertifika sistemleri kazanması birçok açıdan önemli görülmektedir. Bu yapılarda eğitim alan bireyler sürdürebilirlik bilinci içerisinde farkındalığı arttırmakta ve çevresini bu farkındalıkla koruyarak gelecek nesillere de yaşanılabilir yeşil bir çevre bırakma fikrinin yaygınlaşması sağlanmaktadır. Sürdürülebilir yapıların incelenmesinde dünya genelinde birçok sertifika sistemi bulunmaktadır. Bu sistemler içerisinde en sık ve yaygın olarak tercih edilen LEED sertifika sistemi çalışma kapsamında kullanılmıştır. Çalışmada Türkiye'de sürdürülebilir ve LEED sertifikalı üniversite kampüs yapılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında literatür araştırması yapılarak konu ile ilgili kavramlar ve genel bilgiler verilmiştir. Yapılan çalışmalar kısmında Türkiye'de sürdürülebilir ve LEED sertifikalı üniversite kampüs yapıları LEED kriterlerine ve puanlarına bağlı kalarak incelenmiştir. İncelenen yapıların LEED sertifikası puanlarına ve kriterlerine bağlı karşılaştırmalar yapılmış ve bulgular elde edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde de sonuçlar ve incelenen yapıların LEED Sertifika puanlarını daha üst seviyelere çıkartmaları için neler yapmaları gerektiğine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, due to the unconscious use and consumption of natural resources, The sustainability of buildings and nature has been endangered. The reason for this danger is the irreversible use of resources and energy due to the increasing use of technology. In order to prevent these dangers, solutions that are in harmony with nature and adopt a sustainable and environmentally friendly green building approach are preferred. Revealing the environmentally friendly aspects of these buildings, providing incentives, and gaining widespread certification systems are considered necessary in many respects. Individuals who receive education in these buildings increase knowledge in sustainability awareness, and the idea of leaving a livable green environment to future generations by protecting the environment with this awareness is made widespread. There are many certification systems worldwide in the examination of sustainable buildings. LEED certification system, which is the most frequently and widely preferred among these systems, was used within the scope of the study. The study aims to examine sustainable and LEED-certified university campus buildings in Turkey. In the first stage of the study, literature research was conducted, and concepts and general information about the subject were given. Then, the studies section analyzes Turkey's sustainable and LEED-certified university campus buildings based on LEED criteria and scores. Next, comparisons were made based on the LEED certification scores and criteria of the analyzed buildings, and findings were obtained. The last part of the study presents conclusions and suggestions on what the examined buildings should do to increase their LEED Certificate scores to higher levels.