Premenstrual disforik bozukluk tanı sürekliliği ve klinik değişkenler
Premenstrual dysphoric disorder diagnostic continuity and clinical variables
  1. Tez No: 774245
  2. Yazar: DUYGU SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Premenstrual Disforik Bozukluk (PMDB) tanılı hastalarda tanı sürekliliğinin incelenmesi, PMDB geçici tanısı olan hastaların ileriye dönük semptom derecelendirmesi ile hastaların kalıcı tanı almasında klinik değişkenlerin rolünün gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'nde yürütülmüştür. Çalışmaya PMDB geçici tanısı olan 95 kadın, benzer sosyodemografik özellikler gösteren ve PMDB tanısı olmayan 64 kontrol grubu kadın dahil edildi. Katılımcılara tarafımızca oluşturulan sosyodemografik veri formuna ek olarak, Premenstrual Sendrom Ölçeği, Psikolojik Acı Ölçeği, Kronotip Testi, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Çift Uyum Ölçeği, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Anksiyete Duyarlılık İndeksi-3 uygulandı. PMDB geçici tanısı olanlara bireysel takvim hazırlandı ve 3 ay boyunca doldurmaları istendi. Bulgular: Çalışmamızda PMDB geçici tanısı olan hastaların % 65,3'ü kalıcı tanı almış, kalan % 34,7'si ise kalıcı tanıya dönmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to examine the continuity of diagnosis in patients with a diagnosis of Premenstrual Dysphoric Disorder (PMDD), and to show the role of clinical variables in the permanent diagnosis of patients with PMDD, by prospective symptom grading of patients with a temporary diagnosis of PMDD. Materials and Methods: Our study was carried out in Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital Department of Psychiatry Outpatient Clinic. 95 women with a temporary diagnosis of PMDD and 64 control women with similar sociodemographic characteristics and no diagnosis of PMDD were included in the study. In addition to the sociodemographic data form created by us, the participants were administered the Premenstrual Syndrome Scale, Psychache Scale, Chronotype Questionnaire, Childhood Trauma Questionnaire, Dyadic Adjustment Scale, The Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction, Barratt Impulsiveness Scale, Anxiety Sensitivity Index-3. An individual calendar was prepared for those with a temporary diagnosis of PMDD and they were asked to fill it out for 3 months. Results: In our study, 65.3 % of the patients with a temporary diagnosis of PMDD received a permanent diagnosis, while the remaining 34.7 % did not return to a permanent diagnosis.