Evre-3 derece B ve C periodontitisli hastalarda cerrahisiz periodontal tedavinin sitokinler ve gebelikle ilişkili plazma protein-a üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of NON-surgical periodontal treatment on cytokines and pregnancy-related plasma protein-a in patients with stage-3 grade B and C periodontitis
- Tez No: 808380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SELİN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; sistemik ve periodontal sağlıklı bireylerde, evre 3 derece B periodontitisli (E3-DB-P) ve evre 3 derece C periodontitisli (E3-DC-P) hastalarda tükürük ve serum interlökin-1B (IL-1B), tümör nekröz faktör-a (TNF-a), gebelikle ilişkili plazma protein-A (GİPP-A) seviyelerinin karşılaştırılması, cerrahisiz periodontal tedavinin (CPT) bu sitokinler üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya sağlıklı 28, E3-DB-P'li 28 ve E3-DC-P'li 28 birey dahil edildi. Başlangıçta bütün bireylerden, CPT sonrası 1. ve 3. aylarda periodontitisli gruplardan periodontal klinik parametreler ölçüldü, tükürük ve serum örnekleri toplandı. Periodontitis gruplarına CPT uygulandı. IL-1B, TNF-a ve GİPP-A seviyeleri ELISA yöntemiyle analiz edildi. Bulgular: Başlangıçta klinik parametrelerin sağlıklı grupta periodontitisli gruplardan daha düşük olduğu görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to asses saliva and serum interleukin-1B (IL-1B), tumor necrosis factor-a (TNF-a), and pregnancy-associated plasma protein-A (PAPP-A) levels in healthy individuals, stage 3 grade B periodontitis (S3-GB-P) and grade C periodontitis (S3-GC-P) patients, and to evaluate effects of non-surgical periodontal therapy (NSPT). Materials and Methods: Our study included 28 healthy, 28 S3-GB-P and 28 S3-GC-P individuals. Clinical parameters were measured from all individuals at baseline, and from the periodontitis groups at 1 and 3 months after NSPT, saliva and serum samples were collected. NSPT was applied to periodontitis groups. IL-1B, TNF-a and GIPP-A levels were analyzed by ELISA. Results: At baseline, clinical parameters were found to be lower in healthy group than periodontitis groups (p0.05).