Turistik ürün çeşitlendirmesi kapsamında medikal (tedavi) turizmi: Kayseri örneği
Medical (treatment) tourism in the capacamin of difference of tourist product: Kayseri study
- Tez No: 774357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SARKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Turizm, hizmet odaklı bir sektör olup ülkeler için ciddi gelir ve istihdam kaynaklarından biri olduğu gibi çok sayıda ekonomik faaliyet ile doğrudan ya da dolaylı ilişki halindedir. Turizmin ekonomik çarpan etkisinin artırılabilmesi, diğer ülkelerle rekabet edilebilmesi ve bunların da sürdürülebilir olabilmesi için turistik ürün çeşitliliğinin artırılması gerekmektedir. Bu kapsamda Türkiye'de ve dünyada yükselen bir değer olarak sağlık turizmi özel bir önem ve yere sahiptir. Sağlık turizminin kapsamında arz edilen turistik ürünlerin en önemli özelliği yüksek gelir getirici ve sürekliliğinin olmasıdır. Ayrıca diğer turizm ürünleri doğal destinasyon ve mevsimsel koşullarla yakından ilişkiliyken medikal turizm nispeten daha bağımsız olarak gelişme gösterebilmektedir. Bu kapsamda hazırlanan çalışmada Kayseri ili özelinde medikal turizmin potansiyeli, gelişim olanakları, geleceğe yönelik beklentiler ve mevcut durum hakkında paydaşların görüşlerine dayanılarak bir araştırma yapılmıştır. Elde edilen temel sonuçlara göre Kayseri ili farklı kültürlere saygı, uluslararası yeterlilik, destinasyon özellikleri ve fiziksel yeterlilik bakımından sağlık turizminin geliştirilebilmesinde önemli bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Tourism, being a service-oriented sector, is a serious source of income for countries and, as one of the sources of employment, is directly or indirectly related to a large number of economic activities. In order to increase the economic impact of tourism, to be able to compete with other countries and to be able to sustain them, it is necessary to increase the diversity of tourism products. In this context, health tourism has a special significance and place as a rising value in Turkey and the world. The most important feature of the tourist products offered in the scope of health tourism is that they are highly profitable and sustainable. In addition, while other tourism products are closely related to natural destination and seasonal conditions, medical tourism may be developing more independently. In this study, a study was conducted in Kayseri province, based on the views of the stakeholders on the potential of medical tourism, development opportunities, expectations for the future and the current situation. According to the main results obtained, Kayseri province has an important potential for the development of health tourism in terms of respect for different cultures, international adequacy, destination characteristics and physical adequacy.