Türkiye'de kadınlar ve sendika: Nitel bir araştırma
Women and trade unions in Turkey: A qualitative research
- Tez No: 774396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Geçmişten günümüze birçok nedenle kadınlar işgücü piyasasına girmekte ve işgücü piyasasında kalmakta zorluk çekerken pek çok engelle de karşı karşıya kalmaktadır. Bu tez çalışmasında, dezavantajlı konumda olan ve istihdamında güçlük çekilen gruplar arasında yer alan kadınların tarihsel süreçte çalışma yaşamındaki konumları incelenmiş, çalışma yaşamında karşılaştıkları temel problem alanları da ele alınarak bunların işçi sendikalarındaki görünümü irdelenmiştir. Bu çalışmada amaç, Türkiye'de çalışma yaşamında yer alan kadınların işçi sendikalarındakini görünümünü ortaya koymaktır. Çalışma yaşamında da oldukça az yer edinen kadınların işçi sendikalarına üyelikleri de düşüktür. Kadın işçilerin sendikalardaki oranlarının tespit edilmesi ve bu oranların arttırılması yönünde atılacak adımların neler olduğu hususunun araştırılması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda işçi sendikaları ile görüşmeler sağlanarak genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
For many reasons from the past to the present, women have difficulty entering the labor market and staying in the labor market, while also facing many obstacles. In this thesis study, the positions of women who are in a disadvantaged position and who are among the groups who have difficulty in employment in working life in the historical process were Deciphered, the main problem areas they face in working life are also discussed and their appearance in labor unions is examined. The aim of this study is to reveal the appearance of women in labor unions in working life in Turkey. Women, who also have a very small place in working life, also have low membership in labor unions. It aimed to determine the proportions of women workers in trade unions is and to investigate what steps will be taken to increase these proportions. In this direction, a general assessment was made by providing interviews with labor unions.