İnternete erişim hakkı
Right to access internet
  1. Tez No: 774405
  2. Yazar: SELMİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, internete erişim hakkını ele almaktadır. Politik, ekonomik, sosyal ve kültürel kullanımları ile internet erişimi, modern yaşam için oldukça önemli bir yere sahiptir. Devletler internetin evrenselliğini, bütünlüğünü ve açıklığını sağlamayı amaçlamaktadırlar. Çalışmada internet erişimini ele almak adına, internet hakkının varlığı ve kapsamı için genel uluslararası hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku ile Türkiye'de alınan yargı kararları incelenmiştir. İnternete erişim hakkı günümüzde, özellikle ifade özgürlüğü olmak üzere önceden var olan birçok temel hak ve özgürlüğün bir unsuru olarak bilinmektedir. Bu kapsamda internete erişim hakkının diğer haklar ile bağlantısı, internete erişimin önemi durumu ele alınmıştır. Bugün internet, bilgi edinme ortamı olma özelliğinden ayrışarak, sosyal yaşamın merkezine yerleşmiş bir mecra şeklini almıştır. İnsanların sahip oldukları özgürlüklerle, bu özgürlüklere yapılmakta olan müdahaleler arasında hassas bir dengenin kurulması gerekmektedir ve bu denge kurulurken orantılılık ilkesinin gözetilmesi oldukça önemlidir. İnternete erişimin engellenmesi durumu, özgürlüklere müdahalenin etkili bir biçimde görüldüğü internet gibi bir ortamda, başvurulmasına ihtiyaç duyulan ve bir o kadar da tehlikeli bir denge aracı olarak bilinmektedir. Çalışma kapsamında internete erişim hakkı değerlendirilmiş, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında internete erişim hakkının yeri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with Right to Access Internet. Internet access, with its political, economic, social and cultural uses, has a very important place for modern life. States aim to ensure the universality, integrity and openness of the internet. In the study, general international law and international human rights law and judicial decisions taken in Turkey were examined for the existence and scope of the right to access internet. The right to access the internet is known today as an element of many pre-existing fundamental rights and freedoms, especially freedom of expression. In this context, the connection of the right to access the internet with other rights and the importance of access to the internet are discussed. Today, the internet has separated from its feature of being an information media and has taken the new form of a media that has settled in the center of social life. A delicate balance needs to be struck between the freedoms that people have and the interventions being made in these freedoms, and it is very important to observe the principle of proportionality while establishing this balance. The situation of blocking access to the internet is known as a dangerous balance tool that needs to be applied in an environment such as the internet, where interference with freedoms is seen effectively. Within the scope of the study, the right to access the internet has been evaluated, and the place of the right to access the internet has been explained in the light of the decisions of the Constitutional Court and the European Court of Human Rights.