Trump dönemi Amerikan güvenlik politikasında NATO'nun araçsallaştırılması
Instrumentalization of NATO in American security policy in the Trump period
  1. Tez No: 774445
  2. Yazar: HÜSEYİN ADATEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, ABD ve NATO arasındaki ilişki kapsamında, Trump döneminde ABD güvenlik politikasında NATO'nun bir araç olarak kullanılması, Neoklasik Realizm bağlamında incelenmektedir. ABD güvenlik politikasının öncelikleri ve amaçları ile NATO'nun politikaları tahlil edilmiştir. Bu bağlamda, 2017 yılında yayınlanan ABD Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi ile 2020 yılında yayınlanan NATO 2030 Raporu karşılaştırılmış ve iki politika belgesi arasındaki benzerlikler ortaya konmuştur.“NATO, Trump Döneminde askeri, siyasi ve ekonomik açıdan Amerikan güvenlik politikasında bir araç olarak kullanılmıştır.”görüşü hipotezi oluşturmaktadır.“2017 ABD Ulusal Güvenlik Strateji Belgesi ve NATO 2030 Raporu belgelerinde yer alan temel politika konularından hareketle, Trump Dönemi ABD güvenlik politikasında NATO, askeri, siyasi ve ekonomik açıdan bir araç olarak nasıl kullanılmıştır?”sorusu temel araştırma sorusu olarak belirlenmiştir. Bu tezde, nitel araştırma yöntemlerinden vaka analizi ve süreç takibi yöntemleri kullanılmış ve söz konusu iki belge karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Bunun sonucunda, ABD'nin dış politika sürecinde NATO'yu bir araç olarak kullandığı ve NATO'yu doğrudan etkilediği belirlenmiştir. Öte yandan NATO'nun da ABD ile benzer politikalar benimseyerek ortak hareket etme arzusu içinde olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the use of NATO as an instrument in the US security policy during the Trump Presidency era, within the scope of the relationship between the USA and NATO, is examined in the context of Neoclassical Realism. The priorities and objectives of the US security policy and the policies of NATO have been analyzed. In this context, the US National Security Strategy Document published in 2017 and the NATO 2030 Report published in 2020 were compared, and the similarities between the two policy documents were revealed. The hypothesis of this study is the view that NATO was used as an instrument in US security policy in terms of military, political and economic aspects during the Trump Era. Based on the main policy issues mentioned in the 2017 US National Security Strategy Document and NATO 2030 Report, the study's primary research question determined how NATO was used as a military, political and economic instrument in the US security policy during the Trump Era. This thesis used case study and process-tracing methods from qualitative research methods, and the two documents were analyzed by comparison. As a result, it has been found that the USA uses NATO as an instrument in its foreign policy and directly affects NATO. On the other hand, it has been seen that NATO desires to collaborate by adopting similar policies with the USA.