Yaşlı bireylerin sosyal destek düzeyleri ve yalnızlık algılarının Koronavirüs anksiyete durumlarına etkisi: Bir uygulama örneği
The effect of elderly people's social support levels and perceptions of loneliness on Coronavirus anxiety: An application example
  1. Tez No: 749364
  2. Yazar: İLAYDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı 65 yaş ve üzeri bireylerin COVID-19 pandemi sürecinde algıladıkları sosyal destek, yalnızlık ve yaşam memnuniyetlerinin koronavirüs anksiyetesine olan etkisini çeşitli demografik değişkenler doğrultusunda incelemektir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de ikamet eden 65 yaş ve üzeri bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul'da ikamet eden 65 yaş ve üzeri bireyler ile İstanbul'da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı bir huzurevinde kalan 60 birey olmak üzere toplam 407 birey oluşturmaktadır. Nicel araştırma kapsamında yürütülen araştırmada tarama yöntemi tercih edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Yaşlılar İçin Yalnızlık Ölçeği, Yaşam Memnuniyeti Ölçeği ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği-Kısa Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 paket programı ve Process-Macro 4.0 eklentisi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada veri analiz tekniği olarak korelasyon, bağımsız örneklem T testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve aracılık analizi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda koronavirüs anksiyete düzeyini yaş, eğitim düzeyi, kronik bir rahatsızlığa sahip olma, kendisi ve herhangi bir yakınının COVID-19 tanısı almış olma durumu, kişinin birlikte yaşadığı kişiler ve yaşam memnuniyeti unsurlarının anlamlı düzeyde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca sosyal destek ile koronavirüs anksiyetesi arasındaki anlamlı ilişkinin yaşam memnuniyeti üzerinden gerçekleştiği, yaşam memnuniyetinin tam aracılık rolü üstlendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of social support, loneliness and life satisfaction perceived by individuals aged 65 and over during the COVID-19 pandemic on coronavirus anxiety in line with various demographic variables. The population of the research consists of individuals aged 65 and over residing in Turkey. The sample of the research consists of a total of 407 indivuduals, including indivuduals aged 65 and over residing in Istanbul and 60 individuals staying in a nursing home affiliated to the Ministry of Family and Social Services in Istanbul. In the research carried out within the scope of quantitative research, the scanning method was preferred. Personel Information Form, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Loneliness Scale fort the Elderly, Life Satisfaction Scale and Coronavirus Anxiety Scale-Short Form were used as data collection tools. The obtained data were analyzed using SPSS 22 package program and Process-Macro 4.0 plugin. Correlation, independent sample T-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and mediation analysis were used as data analysis techniques in the research. As a result of the study, it was determined that the factors such as age, education level, having a chronic illness, contracting the person and any of their relatives with COVID-19 disease, people with whom the person lives and life saticfaction significantly affect the coronavırus anxiety level. In addition, it was determined that the significant relationship between social support and coronavırus anxiety was realized through life satisfaction and life saticfaction assumed a full mediating role.