İzmir İli enginar ekim alanlarında bakteriyel hastalıkların oranı, etmenleri ve belirtileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 77455
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV ÖZET İZMİR İLİ ENGİNAR EKİM ALANLARINDA BAKTERİYEL HASTALIKLARIN ORANI, ETMENLERİ VE BELİRTİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR TAŞPINAR, Aynur Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Hikmet Saygılı Haziran 1998, 48 sayfa Bu araştırmada İzmir merkez (Balçova, Güzelbahçe) ve Karaburun, Çeşme, Menderes, Seferihisar, Urla ilçelerindeki enginar yetiştirme alanlarında bakteriyel hastalıkların oram, etmenleri ve belirtileri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada İzmir merkez ve 5 ilçedeki toplam 50 enginar bahçesi kontrol edilmiştir. Bu 50 bahçeden 105 izolat elde edilmiş ve bunlar arasından 28'i Erwinia carotovara subsp. carotavora olarak tanımlanmıştır. Yapılan surveyler sırasında üreticiyle karşılıklı görüşmelerde çiftçimizin bu hastalığı tanımadığı ve enginar siyah çürüklüğü (E.c. subsp. carotavora) hastalığına karşı herhangi bir mücadele programı uygulamadığı görülmüştür. Surveyler sonucunda en yüksek hastalık oram % 19luk bir değerle Karaburun'da tespit edilmiştir. Bu ilçeyi %16 ortalama hastalık oram ile İzmir Merkez'in izlediği, Çeşme, Seferihisar, Menderes ve Urla'da ise sırasıyla %12, %10, %7, ve %6'lık hastalık oranı belirlenmiştir. Anahtar kelimeler; Enginar (Cynara scolymus), siyah çürüklük (E c subsp. carotavora), bakteriyel hastalık oram.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDIES ON THE RATE OF BACTERIAL DISEASES, CAUSAL AGENTS AND THEIR SYMPTOMS ON GLOBE ARTICHOKE FIELDS IN IZMIR PROVINCE TAŞPINAR, Aynur Msc, Plant Protection Department Supervision Prof. Dr. Hikmet Saygılı June 1998, 48 pages In this study, it was aimed to determine the rate of bacterial diseases, causal agents and their symptoms on globle artichoke in the central of Izmir.(Balcova, Güzelbahçe), Karaburun, Çeşme, Menderes, Seferihisar and Urla. In this research, fifty globe artichoke fields were visited to take plant samples in central of Izmir and its five townships. One hundred and five isolates were obtained from 50 globe artichoke fields and 28 of them were identified as E. c. subsp. carotovora. During the surveys, it was determined that the disease did not know by the fanners and they did not take any precaution for this dieases. As a result of survey, the highest disease rate was determined as %19 in Karaburun. It was followed by the central of Izmir, Çeşme, Seferihisar, Menderes and Urla with the infection rates, 16%, 12%, 10%, 7% and 6%, respectively. Key words; Artichoke, Bacterial black rottennesh, the rate of bacterial diseases.