İki plaka mengene sistemine sahip bir plastik enjeksiyon makinesi tasarımının yapılması ve performans değerlendirmesi
The analysis of the impact of the oil used in the construction equipments' hydraulic systems on the system's performance
- Tez No: 774590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN VARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Enjeksiyon makinaları gerek gelişen otomasyon sistemleri gerekse kullanılan motor sistemleriyle her daim farklılıklarını ortaya koymuşlardır. Her kullanıcının kendine özel tasarlanmış ürününe göre AR-GE teknolojisiyle üretilen enjeksiyon makinaları ciddi bir pazar payına sahiptirler. Gelişen dünyada olduğu gibi ülkemizde de makine imalatına büyük oranda ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmada İki Plaka Mengene Sistemine Sahip Plastik Enjeksiyon Makinesi Tasarımının nasıl çalıştığı ve sonuçları incelenmiştir. 650 Ton itme kuvveti uygulanarak ortaya çıkarılmak istenen mamul için 3D tasarım programıyla gerekli tasarımlar, hesaplamalar yapılmış ve analiz programı yardımıyla sonuçlar alınmıştır. Bu doğrultuda makine tasarımına fazladan bir enjeksiyon ünitesinin getirebilmesiyle tasarımında nasıl farklılıklar oluşabileceği araştırılmıştır. Kullanılan Azot gazı tüpü, mal almasında kullanılan servo motor ve sürücü sistemiyle birlikte makine tasarımında gidilebilecek sınırlar araştırılmıştır. Döner tabla sistemiyle birlikte kalıp sistemi ve mengene sistemine nasıl entegre edilebilmeli ne gibi hesaplamalar yapılabilmeli araştırmaları yapılmıştır. Türkiye'de var olan AR-GE çalışmaları neticesinde Döner tablalı, servo motor sistemli, azot tüpü kullanılarak çift plaka enjeksiyon makinesi üretimi yapılmak istenmiştir. Bunun neticesinde Avrupa ve Asya'da var olan enjeksiyon üreticilerine yerli ve milli ürün olan plastik enjeksiyon makinesiyle bir kez daha rakip olunabilecek. Makine imalatı gelişen teknolojiyle birlikte güncel teknolojiyi takip etmektedir. Bu durum enjeksiyon makinelerinde enerji tasarrufu, daha hızlı üretim, daha az alan kaplama vb. olumlu olabilecek şekilde ilerlemiştir. Milli imkanlarla geliştirilmiş makine tasarımıyla dış pazar bağımlılığını minimum dereceye indirgemek en büyük hedeftir
Özet (Çeviri)
Injection machines have always shown their differences with both the developing automation systems and the engine systems used. Injection machines produced with R&D technology according to the product specially designed for each user have a significant market share. As in the developing world, there is a great need for machinery manufacturing in our country as well. In this research, how the Plastic Injection Molding Machine Design with Two Plate Clamp System works and its results are examined. Necessary designs and calculations were made with the 3D design program for the product to be produced by applying a thrust force of 650 Ton and theiresults wereiobtained withithe help of theianalysis program. It has beenideterminedias a resultiof the design program and calculations how much the parts that make up the most important components of the machine, such as mold design compatibility, clamp unit compatibility, injection unit compatibility, can be affected by the force applied to the machine. In this direction, it has been researched how an extra injection unit can be added to the machine design and how differences can occur in its design. With the nitrogen gas cylinder used, the servo motor and the drive system used in receiving the goods, the limits that can be reached in the machine design have been investigated. Researches have been made on how to integrate the mold system and the clamp system with the rotary table system, what calculations can be made. As a result of the R&D studies in Turkey, it was desired to produce a double plate injection machine with a rotary table, servo motor system and nitrogen tube. As a result, it will once again be able to compete with the injection manufacturers in Machinery manufacturing follows up-to-date technology with the developing technology. This situation results in energy savings, faster production, less space occupancy, etc. in injection machines. has progressed positively. Minimizing the foreign market dependency with the machine design developed with national means is the biggest target.