Yapay zekanın öğretmen eğitimi üzerindeki yenilikçi etkileri
Innovative effects of artificial intelligence on teacher education
- Tez No: 774595
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapay zeka alanındaki gelişmeler, hayatımızın her alanında kendini göstermektedir. Finans sektöründen eğlence sektörüne, tıp alanındaki gelişmelerden moda tasarımlarına kadar teknolojik gelişmelerin etki etmediği hiçbir alan kalmamıştır. Böyle bir süreçte, yapay zeka iş alanlarında da büyük değişikliklere neden olmaktadır. Bu durum, meslek sahibi olabilmek için alınması gereken eğitimleri etkilediği gibi, bu eğitimleri verecek olan öğretmenlerin de ne gibi donanımlara sahip olması gerektiği sorusunun sorulmasını gerekli kılmaktadır. Bu çalışma, yapay zekanın yeniden şekillendirmeye başladığı eğitim ve öğretim alanında öğretmenlerin ne gibi donanımlara sahip olması gerektiğini; bu konudaki mevcut uygulamalar ile önümüzdeki nesillerin hangi eğitimlere ihtiyaç duyacağı ve öğretmenlerin bu ihtiyaçlara ne oranda karşılık verebileceği konusunda yenilikçi projeleri ele alarak ortaya geleceğin öğretmenlerinin nasıl olması gerektiği konusunda bir yol haritası çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın kritik noktalarından biri de, yapay zekanın daha fazla hüküm sürdüğü yakın gelecekte nicelik olarak ne kadar öğretmene ihtiyaç duyulacağı ve bu öğretmenlerden nasıl bir nitelik potansiyeli bekleneceğidir. Çalışmada, fütüristik özellikler taşıdığı için nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ve tanımlayıcı fenomenoloji teknikleri kullanılacaktır. Bu yöntemi uygularken doküman tekniği, kitaplık taraması ve belgelikler teknikleri vasıtasıyla veri toplanacaktır. Çalışmanın yaygın etkisi, 2050 yılına kadarki süreçte öğretmenlerin ve öğretmen olmak isteyenlerin yapay zekanın giderek hakim olduğu dijital çağda ne gibi özelliklere sahip olmaları gerektiği; bu konuda sorumluluk sahibi olan kurumların nasıl bir vizyonla hareket etmeleri gerektiği konusunda yol gösterici bir rehber olmayı amaçlamasıdır.
Özet (Çeviri)
Developments in the field of artificial intelligence show themselves in all areas of our lives. From the finance sector to the entertainment sector, from the developments in the medical field to fashion designs, there is no area left that has not been affected by technological developments. In such a process, artificial intelligence causes great changes in business areas. This situation not only affects the training required to be able to have a profession, but also makes it necessary to ask the question of what kind of equipment the teachers who will give this training should have. This study aims at what kind of equipment teachers should have in the field of education and training, which artificial intelligence has begun to reshape. In addition, it aims to create a roadmap for how the teachers of the future should be, by addressing innovative projects about what training the next generations will need and how much teachers can respond to these needs, with current practices on this subject. One of the critical points of the study is how many teachers will be needed in terms of quantity in the near future when artificial intelligence is more dominant, and what kind of quality potential is expected from these teachers. In the study, document analysis and descriptive phenomenology techniques, which are among the qualitative research methods, will be used because of their futuristic features. While applying this method, data will be collected through document technique, library scanning, and documentation techniques. The widespread effect of the study is what kind of characteristics teachers and those who want to be teachers should have in the digital age, where artificial intelligence is increasingly dominant, until 2050; it also aims to be a guide on what kind of vision the institutions that are responsible for this issue should act with.