Yüzme sporunda yarışmalara katılan sporcuların beslenme bilgilerinin farklı değişkenlere göre araştırılması ve incelenmesi Samsun ili örneği
The effect of the social identity of women with and without sports on speaking anxiety
- Tez No: 774600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma ile Samsun ilinde müsabakalara katılan yüzme sporcularının beslenme bilgi düzeyleri incelenmiş ve farklı değişkenlere göre beslenme bilgileri ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırma, ölçek çalışması ile toplanan verilerin analizini, Samsun ilinde ulusal ve uluslararası yarışmalarda katılımcıların beslenme bilgileri ve demografik özelliklerini içerdiğinden mevcut durumu belirlemeyi amaçladığından betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Tarama modelleri, geçmişte ya da halen var olan bir durumu var olduğu şekliyle betimlemeyi amaçlayan araştırma yaklaşımlarıdır (Karasar, 2015). Çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen ''Kişisel Bilgi Formu'' ile Trakman (2017) tarafından geliştirilen Sporcu Beslenme Bilgisi Ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan Anketin geçerlilik ve güvenirlilik çalışması Türkçe formu Çakıroğlu ve Çırak (2019) tarafından yapılmıştır. Orijinal ölçek toplam da 89 ifadeden oluşmakta olup; 13 ifade ağırlık kontrolü, 30 ifade makro besin öğeleri, 13 iade mikro besin öğeleri, 13 iade sporcu beslenmesi, 12 ifade suplemanlar ve 8 ifade alkol olmak üzere 6 alt boyut başlığı içermektedir. Çalışmada müsabakalara katılan yüzme sporcularının farklı değişkenlere göre beslenme bilgisi düzeylerinde anlamlı bir farklı bulunamamıştır. (p>0,05). Çalışmaya katılanların, ölçeğin toplam punaları ve alt boyut puanlarına incelendiğinde beslenme bilgi düzeyi zayıf olduğu ortaya çıkmıştır. Ulusal ve uluslararası müsabakalara katılan yüzme sporcularının beslenme bilgi düzeylerinin arttırması hem spor yaşantısı hem de performansının üst seviyeye çıkarması açısından önemlidir. Bu bağlamda amaç doğrultusnda hedefe ulaşmak için çalışan sporcuların hedeflerine ulaşmak için mutlaka beslenme konusunda destek almaları gerekmektedir. Beslenmenin sporcuların performansı etkisinin yüksek olduğu göz önünde bulundurulduğunda müsabakalara katılan yüzme sporcularının sporcu beslenme bilgisine önem vermeleri gerektiği ve bu alanda uzmanlaşmış beslenme uzmanları ile çalışmaları antrenör ve ailelerin konuya daha fazla hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
With this research, the nutritional knowledge levels of swimming athletes participating in the competitions in Samsun were examined and it was tried to measure their nutritional information according to different variables. Since the research includes the analysis of the data collected by the scale study, the nutritional information and demographic characteristics of the participants in the national and international competitions in Samsun, the descriptive survey model was used to determine the current situation. Survey models are research approaches that aim to describe a past or present situation as it exists (Karasar, 2015). In the study, the“Personal Information Form”developed by the researcher and the Sports Nutrition Information Scale developed by Trakman (2017) were used. The validity and reliability study of the Questionnaire used in its Turkish form was carried out by Çakıroğlu and Çırak (2019). The original scale consists of 89 statements in total; It includes 6 sub-dimensions: 13 expressions weight control, 30 expressions macronutrients, 13 refundable micronutrients, 13 reimbursed sports nutrition, 12 expressions supplements, and 8 expressions alcohol. With this research, the nutritional In the study, no significant difference was found in the nutritional knowledge levels of the swimming athletes participating in the competitions according to different variables. (p>0.05). When the total points and sub-dimension scores of the scale were examined, it was revealed that the nutritional knowledge level was weak. Increasing the nutritional knowledge level of swimming athletes participating in national and international competitions is important in terms of increasing both sports life and performance. In this context, athletes who work to reach the goal in line with the purpose should definitely get support in nutrition in order to reach their goals. Considering that nutrition has a high effect on the performance of athletes, swimming athletes participating in competitions should attach importance to athlete nutrition knowledge and work with nutritionists specialized in this field, trainers and families should show more sensitivity to the issue.