'El Ele 1-2-3' etkinlik kitaplarının okul öncesi eğitim programına ve öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Examining preschool activity boooks according to the education program and teachers views
  1. Tez No: 774612
  2. Yazar: ESMA BAŞYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHATTİN DENİZ ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada, MEB tarafından okul öncesi eğitim kurumlarına eğitim materyali olarak gönderilen El Ele kitap setinin, Milli Eğitim Bakanlığı 2013 Okul Öncesi Programı'na uygunluğu ve okul öncesi öğretmen görüşlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem izlenmiştir. Buna göre, çalışmada hem nitel hem de nicel veriler toplanmıştır. El Ele kitaplarının incelenmesinde doküman analiz yöntemi kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. El Ele kitapları hakkında okul öncesi öğretmen görüşlerinin alınmasında tarama modeli ve fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırma kapsamında amaçlı örnekleme ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi seçilmiştir. Nitel veriler 13 katılımcı, nicel veriler ise 211 katılımcıdan toplanmıştır. Araştırmada üç farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Öğretmen görüşlerine ilişkin nitel veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 10 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ayrıca öğretmen görüşlerinin toplanması için kullanılan bir diğer veri toplama aracı ise araştırmacı tarafından literatür kaynaklardan uyarlanarak hazırlanan“El Ele 1-2-3 Kitap Anketi”kullanılmıştır. Geliştirilen bu anket 5 demografik soru, 43 ana sorusundan oluşmaktadır. El Ele 1-2-3 kitaplarının değerlendirilmesi amacıyla Akgül Alak (2016) tarafından geliştirilen“Program Temel Özelliklerini Değerlendirme Envanteri, Kazanım ve Göstergeler Envanteri, Kavram Değerlendirme Envanteri, Yönerge ve Resim Değerlendirme Envanteri”araştırmaya uyarlanarak kullanılmıştır. Bu envanterler kullanılarak programın temel özellikleri, kazanımlar, kavramlar, yönerge ve resimler açısından El Ele 1-2-3 kitap seti incelenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler kodlanarak içerik analizi, yüzde ve frekanslar hesaplanarak istatiksel analiz yapılmıştır. Araştırma sonuncunda El Ele kitaplarının MEB 2013 OÖEP'nın özelliklerini yeterli düzeyde taşımadığı, tüm gelişim alanlarına, kavramlara, kazanım-göstergelere yeterli sayıda yer verilmediği, okul öncesi öğretmenlerinin de eksik bulduğu ve revize edilmesini istediği tespit edilmiştir. El Ele kitaplarının kullanımına geliştirilerek, güncellenerek, yaş gruplarına ayrılarak ve eksiklikler giderilerek devam edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the suitability of the activity book (El Ele 1-2-3) set sent to pre-school education institutions by the Ministry of National Education as educational material with the Ministry of National Education 2013 Pre-School Program and the views of preschool teachers. The study was conducted according to mixed research design. Data were collected by both qualitative and quantitative methods. Content analysis was carried out using the document analysis method for the activity books. Survey model and phenomenological design were used for preschool teacher opinions. Purposive sampling and easily accessible sampling method were chosen within the scope of the research. Qualitative data were collected from 13 participants and quantitative data were collected from 211 participants. Three different data collection tools were used in the study. A semi-structured interview form consisting of 10 questions developed by the researcher was used as a qualitative data collection tool regarding teacher opinions. In addition, another data collection tool used to collect teachers' opinions was the“Hand in Hand 1-2-3 Book Questionnaire”, which was adapted from literature sources by the researcher. This developed questionnaire consists of 5 demographic questions and 43 main questions. In order to evaluate El Ele 1-2-3 books, the“Program Basic Features Evaluation Inventory, Learning Outcomes and Indicators Inventory, Concept Evaluation Inventory, Teaching and Picture Evaluation Inventory”developed by Akgül Alak (2016) was adapted and used. Using these inventories, El Ele 1-2-3 book set was examined in terms of the basic features of the program, achievements, concepts, instructions and pictures. Content analysis was done by coding the data obtained in the research, and statistical analysis was performed by calculating percentages and frequencies. As a result of the research, it was determined that the activity books were not prepared in accordance with the features of the MEB 2013 preschool education program, that all development areas, concepts, achievement-indicators were not included in sufficient numbers, and that the preschool teachers also found it lacking and wanted it to be revised. It is recommended to continue the use of activity books by improving, updating, dividing into age groups and eliminating deficiencies.